26 de definiții pentru eglendisi eghilindisi egledisi eglendesi eglindi eglindisi eglundisi englendisi evglendisi iglindisi inglendisi inglindisi (cel mult 20 afișate)

arată toate definițiile


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

eglendisí vri [At: (a. 1784) CAT. MAN. I, 76 / V: eglun~, eng~, inglin~, (rar) ~desí, egledisí, eglindí, englin~, evg~, ing~, înglin~, înglîn~, (nob) aglin~, eghilin~ / Pzi: ~sésc / E: ngr ἐγλεντίζω] (Grî) A se distra.

eglendisì v. a petrece (vorbă ieșită din uz): cum s’a eglendisit la bal, la Curte NEGR. [Bulg. EGLENDISAM].

eghilindisí vri vz eglendisi

eglendesí[1] v vz eglendisi modificată

  1. În original, greșit tipărit: eglendesiv LauraGellner

eglindisí vri vz eglendisi

englendisi v vz eglendisi[1] corectată

  1. În original, cuv. fără accent. L-am adăugat după def. formei principale — LauraGellner

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Înv.) A se distra, a petrece, a se amuza. – Din ngr. eglendízo.

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Grecism înv.) A se distra, a petrece (2), a se amuza. – Din ngr. eglendízo.

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Grecism învechit) A se distra, a petrece, a se amuza. S-a eglindisit la bal la curte. NEGRUZZI, S. I 240. – Variantă: englendisí (ALECSANDRI, T. 454) vb. IV.

ENGLENDISÍ vb. IV v. eglendisi.

englendisì v. V. eglendisì: m’am englendisit de minune AL.

eglendisésc (mă) v. refl. (ngr. eglendizo, aor. -éndisa [scris -ntizo, -ntisa], d. turc. eĭlenmek, aor. eĭlendy, vechĭ egl-. a se amuza; bg. eglendisam, sîrb. -isati). Rar azĭ. Mă amuzez. Fam. Iron. Mă îmbăt. – Și englin-, englend-, inglind-.

arată toate definițiile

Intrare: eglendisi
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • eglendisi
  • eglendisire
  • eglendisit
  • eglendisitu‑
  • eglendisind
  • eglendisindu‑
singular plural
  • eglendisește
  • eglendisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • eglendisesc
(să)
  • eglendisesc
  • eglendiseam
  • eglendisii
  • eglendisisem
a II-a (tu)
  • eglendisești
(să)
  • eglendisești
  • eglendiseai
  • eglendisiși
  • eglendisiseși
a III-a (el, ea)
  • eglendisește
(să)
  • eglendisească
  • eglendisea
  • eglendisi
  • eglendisise
plural I (noi)
  • eglendisim
(să)
  • eglendisim
  • eglendiseam
  • eglendisirăm
  • eglendisiserăm
  • eglendisisem
a II-a (voi)
  • eglendisiți
(să)
  • eglendisiți
  • eglendiseați
  • eglendisirăți
  • eglendisiserăți
  • eglendisiseți
a III-a (ei, ele)
  • eglendisesc
(să)
  • eglendisească
  • eglendiseau
  • eglendisi
  • eglendisiseră
eghilindisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
egledisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
eglendesi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
eglindi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
  • silabație: -glin-
verb (V401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • eglindisi
  • eglindisire
  • eglindisit
  • eglindisitu‑
  • eglindisind
  • eglindisindu‑
singular plural
  • eglindisește
  • eglindisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • eglindisesc
(să)
  • eglindisesc
  • eglindiseam
  • eglindisii
  • eglindisisem
a II-a (tu)
  • eglindisești
(să)
  • eglindisești
  • eglindiseai
  • eglindisiși
  • eglindisiseși
a III-a (el, ea)
  • eglindisește
(să)
  • eglindisească
  • eglindisea
  • eglindisi
  • eglindisise
plural I (noi)
  • eglindisim
(să)
  • eglindisim
  • eglindiseam
  • eglindisirăm
  • eglindisiserăm
  • eglindisisem
a II-a (voi)
  • eglindisiți
(să)
  • eglindisiți
  • eglindiseați
  • eglindisirăți
  • eglindisiserăți
  • eglindisiseți
a III-a (ei, ele)
  • eglindisesc
(să)
  • eglindisească
  • eglindiseau
  • eglindisi
  • eglindisiseră
eglundisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
englendisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
evglendisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
iglindisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
inglendisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
inglindisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)