22 de definiții pentru eglendisi eghilindisi egledisi eglendesi eglindi eglindisi eglundisi englendisi evglendisi (maximum 20 afișate)

arată toate definițiile

eglendisí vri [At: (a. 1784) CAT. MAN. I, 76 / V: eglun~, eng~, inglin~, (rar) ~desí, egledisí, eglindí, englin~, evg~, ing~, înglin~, înglîn~, (nob) aglin~, eghilin~ / Pzi: ~sésc / E: ngr ἐγλεντίζω] (Grî) A se distra.

EGLENDISÍ vb. v. amuza, desfăta, dispune, distra, înveseli, petrece, râde, veseli.

eglendisí (-sésc, -ít), vb. refl. – A se distra, a-și petrece timpul. – Var. englendisi. Ngr. ἐγλεντίζω, aorist ἐγλέντησα, din tc. eglenmak, aorist eglend; cf. alb. egljendisem, sb. eglendisati. Șeineanu, III, 167, propune un der. direct din tc., dar der. verbale din tc. sînt puține în rom. Este cuvînt înv. (sec. XVIII). – Der. eglingea, s. f. (distracție), din tc. eglence (Lokotsch 560; Ronzevalle 35), cf. ngr. ἐγλεντζές, bg. eglenğa, sb. ieglenğe. Cf. Gáldi 176.

eglendisì v. a petrece (vorbă ieșită din uz): cum s’a eglendisit la bal, la Curte NEGR. [Bulg. EGLENDISAM].

eghilindisí vri vz eglendisi

eglendesí vz eglendisi[1] modificată

  1. În original, greșit tipărit: eglendesiv LauraGellner

eglindisí vri vz eglendisi

englendisi v vz eglendisi[1] corectată

  1. În original, cuv. fără accent. L-am adăugat după def. formei principale — LauraGellner

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Înv.) A se distra, a petrece, a se amuza. – Din ngr. eglendízo.

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Grecism înv.) A se distra, a petrece (2), a se amuza. – Din ngr. eglendízo.

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Grecism învechit) A se distra, a petrece, a se amuza. S-a eglindisit la bal la curte. NEGRUZZI, S. I 240. – Variantă: englendisí (ALECSANDRI, T. 454) vb. IV.

ENGLENDISÍ vb. IV v. eglendisi.

eglindisí (a se ~) (înv.) (e-glin-) vb. refl., ind. prez. 3 sg. se eglindiséște, imperf. 3 sg. se eglindiseá; conj. prez. 3 să se eglindiseáscă

eglindisí vb. (sil. -glin-), ind. prez. 1 sg. și 3 pl. eglindisésc, imperf. 3 sg. eglindiseá; conj. prez. 3 sg. și pl. eglindiseáscă

englendisì v. V. eglendisì: m’am englendisit de minune AL.

eglendisésc (mă) v. refl. (ngr. eglendizo, aor. -éndisa [scris -ntizo, -ntisa], d. turc. eĭlenmek, aor. eĭlendy, vechĭ egl-. a se amuza; bg. eglendisam, sîrb. -isati). Rar azĭ. Mă amuzez. Fam. Iron. Mă îmbăt. – Și englin-, englend-, inglind-.

arată toate definițiile

Intrare: eglendisi
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) eglendisi eglendisire eglendisit eglendisind singular plural
eglendisește eglendisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) eglendisesc (să) eglendisesc eglendiseam eglendisii eglendisisem
a II-a (tu) eglendisești (să) eglendisești eglendiseai eglendisiși eglendisiseși
a III-a (el, ea) eglendisește (să) eglendisească eglendisea eglendisi eglendisise
plural I (noi) eglendisim (să) eglendisim eglendiseam eglendisirăm eglendisiserăm, eglendisisem*
a II-a (voi) eglendisiți (să) eglendisiți eglendiseați eglendisirăți eglendisiserăți, eglendisiseți*
a III-a (ei, ele) eglendisesc (să) eglendisească eglendiseau eglendisi eglendisiseră
eghilindisi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
egledisi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
eglendesi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
eglindi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
  • silabisire: -glin-
verb (V401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) eglindisi eglindisire eglindisit eglindisind singular plural
eglindisește eglindisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) eglindisesc (să) eglindisesc eglindiseam eglindisii eglindisisem
a II-a (tu) eglindisești (să) eglindisești eglindiseai eglindisiși eglindisiseși
a III-a (el, ea) eglindisește (să) eglindisească eglindisea eglindisi eglindisise
plural I (noi) eglindisim (să) eglindisim eglindiseam eglindisirăm eglindisiserăm, eglindisisem*
a II-a (voi) eglindisiți (să) eglindisiți eglindiseați eglindisirăți eglindisiserăți, eglindisiseți*
a III-a (ei, ele) eglindisesc (să) eglindisească eglindiseau eglindisi eglindisiseră
eglundisi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
englendisi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
evglendisi
Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)