Modelul de flexiune F51 (gară)

Descriere: 'a/'ă

substantiv feminin (F51)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • ga
  • gara
plural
  • gări
  • gările
genitiv-dativ singular
  • gări
  • gării
plural
  • gări
  • gărilor
vocativ singular
plural

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

aerogară aniversară autogară autoscară barbă baștă (pl. băști) blană (pl. blăni) brățară cană (vas; căni) capară cazarmă căcădară călămară călimară cămară cămașă căpară cătărambă cercală chitară2 (pl. -i) ciorobară coșară (-ări) cumbară dumbravă eligară fașă gară ghitară2 (pl. -i) glajă heligară hrapă ispravă istravă izbavă încurcală2 (g.-d. -căli) jalbă (pl. jălbi) japșă1 (pl. jăpși) jumară1 (pl. -i) lampă majă măscară mlajă mulgară mustață nară năstrapă2 (pl. -i) ocară otravă2 (pl. -i) palmă2 (pl. -i) păpară postață (pl. -ăți) postavă1 (pl. -i) potanță (pl. -ănți) poticală potricală2 (pl. -i) prihană prișcală (pl. -ăli) prișcopală (pl. -ăli) probază (pl. -ăzi) proslavă rană rătăcană sajă sală scară sfară2 (pl. -i) slavă stavă2 (pl. -i) strajă sudalmă1 (pl. -i) sugară șnală1 (pl. -i) șpițbarbă talpă1 (pl. -i) tană tavă țară țarnă țigară țimară1 (pl. -i) valmă vamă vrajă1 (pl. -i) vrajbă2 (pl. -i) zăbală3 (pl. -i) zăbavă1 (pl. -i)

toate modelele de tip F