10 definiții pentru zărghi


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

ZĂRGHÍ, zărghesc, vb. IV. Refl. (Reg.) A se țicni, a se sminti; a se zăpăci. – Derivat regresiv de la zărghit.

zărghi vr [At: RESMERIȚĂ, D. / Pzi: ~rghesc / E: drr zărghit] (Reg) 1 A se sminti (2). 2 (Cu sens atenuat) A se zăpăci (2).

zărghi vb. IV. refl. (pop.; despre oameni) A se țicni, a se sminti; a se zăpăci. V-ați zărghit? (CĂL.). prez.ind. -ghesc. /<sl. veche заръватн; cf. ucr. зарва „gîlceavă; ceartă” <рувати „a se lupta”.

ZĂRGHÍ, zărghesc, vb. IV. Refl. (Reg.) A se țicni, a se sminti; a se zăpăci. – Et. nec.

ZĂRGHÍ, zărghesc, vb. IV. Refl. (Mold.) A se țicni, a se sminti; (cu sens atenuat) a se zăpăci.

ZĂRGHÍ, zărghesc, vb. IV. Refl. (Reg.) A se țicni, a se sminti.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

zărghí (a se ~) (reg., fam.) vb. refl., ind. prez. 3 sg. se zărghéște, imperf. 3 sg. se zărgheá conj. prez. 3 să se zărgheáscă

zărghí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. zărghésc, imperf. 3 sg. zărgheá; conj. prez. 3 sg. și pl. zărgheáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

ZĂRGHÍ vb. v. aliena, înnebuni, sminti, țicni.

zărghi vb. v. ALIENA. ÎNNEBUNI. SMINTI. ȚICNI.

Intrare: zărghi
verb (V405)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zărghi
  • zărghire
  • zărghit
  • zărghitu‑
  • zărghind
  • zărghindu‑
singular plural
  • zărghește
  • zărghiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zărghesc
(să)
  • zărghesc
  • zărgheam
  • zărghii
  • zărghisem
a II-a (tu)
  • zărghești
(să)
  • zărghești
  • zărgheai
  • zărghiși
  • zărghiseși
a III-a (el, ea)
  • zărghește
(să)
  • zărghească
  • zărghea
  • zărghi
  • zărghise
plural I (noi)
  • zărghim
(să)
  • zărghim
  • zărgheam
  • zărghirăm
  • zărghiserăm
  • zărghisem
a II-a (voi)
  • zărghiți
(să)
  • zărghiți
  • zărgheați
  • zărghirăți
  • zărghiserăți
  • zărghiseți
a III-a (ei, ele)
  • zărghesc
(să)
  • zărghească
  • zărgheau
  • zărghi
  • zărghiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

zărghi

etimologie: