12 definiții pentru lamelă
din care- explicative DEX (8)
- ortografice DOOM (3)
- enciclopedice (1)
Explicative DEX
LAMELĂ, lamele, s. f. 1. Mică placă subțire de metal, de sticlă sau de lemn, cu diferite utilizări tehnice. 2. Foiță subțire în structura unor corpuri sau a unor organe. – Din fr. lamelle.
lamelă sf [At: LM / Pl: ~le / E: fr lamelle, lat lamella] 1 Plăcuță subțire de metal, de sticlă, de lemn etc. cu diferite utilizări. 2 Foiță subțire în structura unor corpuri sau organe. 3 (Spc) Lamă subțire de țesut osos. 4 Expansiune celulară în formă osoasă. 5 Plăcuță incoloră și transparentă, cu care se acoperă obiectele așezate pe lamă în vederea examinării la microscop.
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
LAMELĂ, lamele, s. f. 1. Mică placă subțire de metal, de sticlă sau de lemn, cu diferite întrebuințări tehnice. 2. Foiță subțire în structura unor corpuri sau a unor organe. – Din fr. lamelle.
- sursa: DEX '98 (1998)
- adăugată de RACAI
- acțiuni
LAMELĂ, lamele, s. f. 1. Mică placă subțire de metal, de sticlă sau de lemn, cu diferite întrebuințări tehnice; lamă. 2. Foiță subțire în structura unor corpuri sau organe.
- sursa: DLRLC (1955-1957)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
LAMELĂ s.f. 1. Plăcuță subțire de sticlă, de metal sau de lemn; lamă mică. 2. (Biol.) Lamă subțire de țesut osos. ♦ Expansiune celulară în formă de lamă. [< fr. lamelle, cf. lat. lamella].
- sursa: DN (1986)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
LAMELĂ s. f. 1. plăcuță subțire de sticlă, de metal sau de lemn; lamă mică. 2. lamă subțire de țesut osos. ◊ expansiune celulară în formă de lamă. (< fr. lamelle, lat. lamella)
- sursa: MDN '00 (2000)
- adăugată de raduborza
- acțiuni
LAMELĂ ~e f. 1) Placă mică și subțire de sticlă, de metal sau de lemn, având diferite întrebuințări tehnice; lamă mică. 2) Foiță subțire care separă structuri ale țesuturilor vegetale sau animale. /<fr. lamelle
- sursa: NODEX (2002)
- adăugată de siveco
- acțiuni
*lamélă f., pl. e (lat. lamella, din *laminella, dim. d. lámina, lamă. V. omletă). Lamă mică.
- sursa: Scriban (1939)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
Ortografice DOOM
lamelă s. f., g.-d. art. lamelei; pl. lamele
- sursa: DOOM 3 (2021)
- adăugată de gall
- acțiuni
lamelă s. f., g.-d. art. lamelei; pl. lamele
- sursa: DOOM 2 (2005)
- adăugată de raduborza
- acțiuni
lamelă s. f., g.-d. art. lamelei; pl. lamele
- sursa: Ortografic (2002)
- adăugată de siveco
- acțiuni
Enciclopedice
LAMÉLĂ (< fr., lat.) s. f. 1. Lamă1 (1,2) mică. 2. Plăcuță de sticlă foarte subțire care acoperă picăturile de sânge sau de suspensie microbiană puse pe lame pentru a putea fi observate la microscop în stare vie. 3. (TEHN.) L. de colector = fiecare dintre piesele componente, conductoare sau izolante, ale colectorului mașinilor electrice. 4. (TEHN.) Fiecare dintre piesele pentru controlul firelor de urzeală care servesc la oprirea războiului de țesut mecanic când se rupe firul. 5. (MED.) Lamă subțire de țesut osos (ex.: l. interstițială). ♦ Expansiune celulară în formă de lamă. 6. (BOT.) Fiecare dintre lamele care poartă himenul sporifer, situate sub pălăria ciupercilor. ◊ L. mijlocie = porțiune centrală a membranei comune care separă două celule, formată din substanțe pectice. 7. (IHT.) L. branhială = parte a branhiilor peștilor la nivelul căreia se realizează schimburile respiratorii.
- sursa: DE (1993-2009)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
substantiv feminin (F1) Surse flexiune: DOR | nearticulat | articulat | |
nominativ-acuzativ | singular |
|
|
plural |
|
| |
genitiv-dativ | singular |
|
|
plural |
|
| |
vocativ | singular | — | |
plural | — |
lamelă, lamelesubstantiv feminin
- 1. Mică placă subțire de metal, de sticlă sau de lemn, cu diferite utilizări tehnice. DEX '09 DEX '98 DLRLC DNsinonime: lamă
- 2. Foiță subțire în structura unor corpuri sau a unor organe. DEX '09 DEX '98 DLRLC DN
etimologie:
- lamelle DEX '09 DEX '98 DN