13 definiții pentru puhăvi pâhăvi


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

PUHĂVÍ, puhăvesc, vb. IV. Refl. A deveni puhav; a se buhăi. – Din puhav.

PUHĂVÍ, puhăvesc, vb. IV. Refl. A deveni puhav; a se buhăi. – Din puhav.

puhăvi vr [At: VLAHUȚĂ ap. CADE / V: (reg) pâh~, (rar) i / Pzi: ~vesc / E: puhav] 1 (D. oameni sau d. părți ale corpului lor, în special d. față) A deveni puhav (1) Si: a se buhăi2, a se umfla. 2 (Mun; d. plante; îf pâhăvi) A păli. 3 (Mun; d. oameni; îf pâhăvi) A se anemia (2).

PUHĂVÍ, puhăvesc, vb. IV. Refl. A se face puhav, a se umfla. ♦ (Despre aluat) A deveni înfoiat, afinat, bine dospit.

A SE PUHĂVÍ pers. 3 se ~éște intranz. (despre persoane) A deveni puhav. /Din puhav

pâhăvi[1] v vz puhăvi corectată

  1. În original, greșit tipărit: păhăvi LauraGellner

buhăbésc, buhăĭésc, buhăvésc, puhăbésc și puhăvésc (mă) v. refl. (d. buhab ș.a.). Devin buhab. V. bohîltesc.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

!puhăví (a se ~) vb. refl., ind. prez. 3 sg. se puhăvéște, imperf. 3 sg. se puhăveá; conj. prez. 3 se puhăveáscă

puhăví vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. puhăvésc, imperf. 3 sg. puhăveá; conj. prez. 3 sg. și pl. puhăveáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

PUHĂVI vb. a se buhăi, a se umfla, (reg.) a se bugezi. (S-a ~ tare la față.)

PÂHĂVÍ vb. v. îngălbeni, ofili, păli, trece, usca, veșteji.

pîhăvi vb. v. ÎNGĂLBENI. OFILI. PĂLI. TRECE. USCA. VEȘTEJI.

Intrare: puhăvi
verb (V401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • puhăvi
  • puhăvire
  • puhăvit
  • puhăvitu‑
  • puhăvind
  • puhăvindu‑
singular plural
  • puhăvește
  • puhăviți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • puhăvesc
(să)
  • puhăvesc
  • puhăveam
  • puhăvii
  • puhăvisem
a II-a (tu)
  • puhăvești
(să)
  • puhăvești
  • puhăveai
  • puhăviși
  • puhăviseși
a III-a (el, ea)
  • puhăvește
(să)
  • puhăvească
  • puhăvea
  • puhăvi
  • puhăvise
plural I (noi)
  • puhăvim
(să)
  • puhăvim
  • puhăveam
  • puhăvirăm
  • puhăviserăm
  • puhăvisem
a II-a (voi)
  • puhăviți
(să)
  • puhăviți
  • puhăveați
  • puhăvirăți
  • puhăviserăți
  • puhăviseți
a III-a (ei, ele)
  • puhăvesc
(să)
  • puhăvească
  • puhăveau
  • puhăvi
  • puhăviseră
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • pâhăvi
  • pâhăvire
  • pâhăvit
  • pâhăvitu‑
  • pâhăvind
  • pâhăvindu‑
singular plural
  • pâhăvește
  • pâhăviți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • pâhăvesc
(să)
  • pâhăvesc
  • pâhăveam
  • pâhăvii
  • pâhăvisem
a II-a (tu)
  • pâhăvești
(să)
  • pâhăvești
  • pâhăveai
  • pâhăviși
  • pâhăviseși
a III-a (el, ea)
  • pâhăvește
(să)
  • pâhăvească
  • pâhăvea
  • pâhăvi
  • pâhăvise
plural I (noi)
  • pâhăvim
(să)
  • pâhăvim
  • pâhăveam
  • pâhăvirăm
  • pâhăviserăm
  • pâhăvisem
a II-a (voi)
  • pâhăviți
(să)
  • pâhăviți
  • pâhăveați
  • pâhăvirăți
  • pâhăviserăți
  • pâhăviseți
a III-a (ei, ele)
  • pâhăvesc
(să)
  • pâhăvească
  • pâhăveau
  • pâhăvi
  • pâhăviseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)