3 intrări

16 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

MAGLISÍ vb. IV v. mîglisi.

MÂGLISÍ, mâglisesc, vb. IV. Tranz. (Reg.) A înșela pe cineva (cu promisiuni, lingușeli etc.); a măguli, a linguși. – Et. nec.

MÂGLISÍ, mâglisesc, vb. IV. Tranz. (Reg.) A înșela pe cineva (cu promisiuni, lingușeli etc.); a măguli, a linguși. – Et. nec.

mâglisi [At: MOXA, 381/23 /V: măng-, mag-, mig-, migliși, miclisi, migrisi / Pzi: ~esc / E: ns cf mâglă3] (Mun) 1-2 vtrp A (se) amăgi cu laude. 3 vt A măguli. 4 vr (D. câini; îf migrisi) A se gudura.

MÎGLISÍ, mîglisesc, vb. IV. Tranz. (Regional) A linguși pe cineva spre a-l înșela; a amăgi, a păcăli. Eu nu te voi mîglisi de loc cu făgăduieli că o să dai numai și numai preste plăceri. ISPIRESCU, U. 23. S-a luat cu binișorul pe lîngă el; a-nceput să-l mîngiie și să-l mîglisească. CARAGIALE, O. III 37.

măglisì v. a amăgi prin lingușiri: eu nu te voiu măglisi cu făgăduieli ISP. [Origină necunoscută].

măglisésc v. tr. (cp. cu pol. machlowac, a amăgi, deși pare ngr.). Vest. Moxa. Amăgesc, înșel. – Azĭ (mîgl-): l-a mîglisit și l-a șutulit și l-a dus la tribunal de ĭ-a făcut o hîrtie (Br.-Voin. VR. 1907, 8, 220). La Stam. 331 mînglășitură, amăgitură.

mîglisésc, mînglășitúră, V. măglisesc.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

mâglisí (a ~) (reg.) (mâ-gli-) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. mâglisésc, imperf. 3 sg. mâgliseá; conj. prez. 3 să mâgliseáscă

mâglisí vb. (sil -gli-), ind. prez. 1 sg. și 3 pl. mâglisésc, imperf. 3 sg. mâgliseá; conj. prez. 3 sg. și pl. mâgliseáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

MÂGLISÍ vb. v. ademeni, amăgi, flata, încânta, înșela, linguși, măguli, minți, momi, păcăli, prosti, purta, trișa.

mîglisi vb. v. ADEMENI. AMĂGI. FLATA. ÎNCÎNTA. ÎNȘELA. LINGUȘI. MĂGULI. MINȚI. MOMI. PĂCĂLI. PROSTI. PURTA. TRIȘA.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

măglisí, măglisésc, vb. IV (înv.) a amăgi, a înșela prin lingușiri.

Intrare: maglisi
maglisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: măglisi
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • măglisi
  • măglisire
  • măglisit
  • măglisitu‑
  • măglisind
  • măglisindu‑
singular plural
  • măglisește
  • măglisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • măglisesc
(să)
  • măglisesc
  • măgliseam
  • măglisii
  • măglisisem
a II-a (tu)
  • măglisești
(să)
  • măglisești
  • măgliseai
  • măglisiși
  • măglisiseși
a III-a (el, ea)
  • măglisește
(să)
  • măglisească
  • măglisea
  • măglisi
  • măglisise
plural I (noi)
  • măglisim
(să)
  • măglisim
  • măgliseam
  • măglisirăm
  • măglisiserăm
  • măglisisem
a II-a (voi)
  • măglisiți
(să)
  • măglisiți
  • măgliseați
  • măglisirăți
  • măglisiserăți
  • măglisiseți
a III-a (ei, ele)
  • măglisesc
(să)
  • măglisească
  • măgliseau
  • măglisi
  • măglisiseră
Intrare: mâglisi
  • silabație: mâ-gli-si info
verb (VT401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • mâglisi
  • mâglisire
  • mâglisit
  • mâglisitu‑
  • mâglisind
  • mâglisindu‑
singular plural
  • mâglisește
  • mâglisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • mâglisesc
(să)
  • mâglisesc
  • mâgliseam
  • mâglisii
  • mâglisisem
a II-a (tu)
  • mâglisești
(să)
  • mâglisești
  • mâgliseai
  • mâglisiși
  • mâglisiseși
a III-a (el, ea)
  • mâglisește
(să)
  • mâglisească
  • mâglisea
  • mâglisi
  • mâglisise
plural I (noi)
  • mâglisim
(să)
  • mâglisim
  • mâgliseam
  • mâglisirăm
  • mâglisiserăm
  • mâglisisem
a II-a (voi)
  • mâglisiți
(să)
  • mâglisiți
  • mâgliseați
  • mâglisirăți
  • mâglisiserăți
  • mâglisiseți
a III-a (ei, ele)
  • mâglisesc
(să)
  • mâglisească
  • mâgliseau
  • mâglisi
  • mâglisiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

mâglisi

etimologie: