2 definiții pentru eminescianiza


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

eminescianiza vi [At: STREINU, P. C. II, 35 / Pzi: ~zez / E: eminescian + -iza] (Rar) A eminesciza.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

eminescianizá vb., ind. prez. 1 sg. eminescianizéz, 3 sg. și pl. eminescianizeáză

Intrare: eminescianiza
verb (V201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • eminescianiza
  • eminescianizare
  • eminescianizat
  • eminescianizatu‑
  • eminescianizând
  • eminescianizându‑
singular plural
  • eminescianizea
  • eminescianizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • eminescianizez
(să)
  • eminescianizez
  • eminescianizam
  • eminescianizai
  • eminescianizasem
a II-a (tu)
  • eminescianizezi
(să)
  • eminescianizezi
  • eminescianizai
  • eminescianizași
  • eminescianizaseși
a III-a (el, ea)
  • eminescianizea
(să)
  • eminescianizeze
  • eminescianiza
  • eminescianiză
  • eminescianizase
plural I (noi)
  • eminescianizăm
(să)
  • eminescianizăm
  • eminescianizam
  • eminescianizarăm
  • eminescianizaserăm
  • eminescianizasem
a II-a (voi)
  • eminescianizați
(să)
  • eminescianizați
  • eminescianizați
  • eminescianizarăți
  • eminescianizaserăți
  • eminescianizaseți
a III-a (ei, ele)
  • eminescianizea
(să)
  • eminescianizeze
  • eminescianizau
  • eminescianiza
  • eminescianizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)