Modelul de flexiune V201 (forma)

verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • forma
  • formare
  • format
  • formatu‑
  • formând
  • formându‑
singular plural
  • formea
  • formați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • formez
(să)
  • formez
  • formam
  • formai
  • formasem
a II-a (tu)
  • formezi
(să)
  • formezi
  • formai
  • formași
  • formaseși
a III-a (el, ea)
  • formea
(să)
  • formeze
  • forma
  • formă
  • formase
plural I (noi)
  • formăm
(să)
  • formăm
  • formam
  • formarăm
  • formaserăm
  • formasem
a II-a (voi)
  • formați
(să)
  • formați
  • formați
  • formarăți
  • formaserăți
  • formaseți
a III-a (ei, ele)
  • formea
(să)
  • formeze
  • formau
  • forma
  • formaseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

abaliena abandona abatoriza abceda abeceda abera abhora abilita ablacta abona aborda aborta abraza abrutiza absenta absolutiza abstractiza abuza academiza acapara accelera accesa accesibiliza accesoriza accidenta acciza achiesa achiziționa acidula acila acina aciola aciura aclimata aclimatiza acomoda aconta acorda (1 acordez) acosta acredita acromatiza activa activiza actualiza acționa acultura aculturaliza acumula acupla acutiza acviliza adapta adecva adera (1 aderez) adiționa adjectiva adjectiviza administra admonesta adnota adorna adresa adula adultera adultiza adurmita adverbializa aera afabula afâna afecta afecționa afera afina afoniza afreta africaniza afronta1 (1 -tez) agasa agăvăra agâmba agiota aglomera aglutina agoniza agrava agrementa agresa agresiona agricoliza agura aguriza aiura ajuna ajura ajusta ajutora alarma alăpta albina

toate modelele de tip V