2 intrări

6 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

autoclaustrát1 sn [At: MDA ms / P: a-u~ / Pl: ~uri / E: autoclaustra] (Rar) Autoclaustrare.

autoclaustrat2, ~ă a [At: MDA ms / P: a-u~ / Pl: ~ați, ~e / E: autoclaustra] Care se claustrează pe sine însuși.

autoclaustra vr [At: DN3 / P: a-u~ / Pzi: ~rez / E: auto1- + claustra] A se claustra singur.

AUTOCLAUSTRÁ vb. I. refl. A se claustra singur, de bună voie. [Cf. fr. autoclaustrer].

AUTOCLAUSTRÁ vb. refl. a se claustra singur, de bunăvoie. (< fr. autoclaustrer)


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

autoclaustrá vb., ind. prez. 1 sg. autoclaustréz, 3 sg. și pl. autoclaustreáză

Intrare: autoclaustrat
autoclaustrat
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: autoclaustra
verb (V201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • autoclaustra
  • autoclaustrare
  • autoclaustrat
  • autoclaustratu‑
  • autoclaustrând
  • autoclaustrându‑
singular plural
  • autoclaustrea
  • autoclaustrați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • autoclaustrez
(să)
  • autoclaustrez
  • autoclaustram
  • autoclaustrai
  • autoclaustrasem
a II-a (tu)
  • autoclaustrezi
(să)
  • autoclaustrezi
  • autoclaustrai
  • autoclaustrași
  • autoclaustraseși
a III-a (el, ea)
  • autoclaustrea
(să)
  • autoclaustreze
  • autoclaustra
  • autoclaustră
  • autoclaustrase
plural I (noi)
  • autoclaustrăm
(să)
  • autoclaustrăm
  • autoclaustram
  • autoclaustrarăm
  • autoclaustraserăm
  • autoclaustrasem
a II-a (voi)
  • autoclaustrați
(să)
  • autoclaustrați
  • autoclaustrați
  • autoclaustrarăți
  • autoclaustraserăți
  • autoclaustraseți
a III-a (ei, ele)
  • autoclaustrea
(să)
  • autoclaustreze
  • autoclaustrau
  • autoclaustra
  • autoclaustraseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)