2 intrări

16 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

îmbolnăvi [At: VARLAAM, C. 154 / S și: (înv) înb~ / Pzi: ~vesc / E: în- + bolnăvi] 1-2 vtr (A face să devină sau) a deveni bolnav Si: (îvp) a (se) bolnăvi. 3 vt (Reg) A schilodi. 4 vt (Fig) A supăra pe cineva.

ÎMBOLNĂVÍ, îmbolnăvesc, vb. IV. Refl. și tranz. A deveni sau a face să devină bolnav. – În + bolnăvi.

ÎMBOLNĂVÍ, îmbolnăvesc, vb. IV. Refl. și tranz. A deveni sau a face să devină bolnav. – În + bolnăvi.

BOLNĂVÍ vb. IV v. îmbolnăvi.

ÎMBOLNĂVÍ, îmbolnăvesc, vb. IV. Refl. A deveni bolnav, a cădea bolnav. Într-o primăvară rece, Elvira se îmbolnăvi de piept și se stinse în scurt. SADOVEANU, O. I 433. Cînd o văd îngălbinesc! Și cînd n-o văd, mă-mbolnăvesc. COȘBUC, P. I 118. Pare că te văd iar c-ai să te îmbolnăvești. ALECSANDRI, T. I 175. ◊ Tranz. Boalele... năvălea Și-l îmbolnăvea. ȘEZ. IV 156. – Variantă: bolnăví (STANCU, D. 79, SADOVEANU, D. P. 78) vb. IV.

BOLNĂVÍ vb. IV. v. îmbolnăvi.

A ÎMBOLNĂVÍ ~ésc tranz. A face să se îmbolnăvească. /în + bolnav

A SE ÎMBOLNĂVÍ mă ~ésc intranz. A deveni bolnav; a pierde din capacitatea normală de funcționare a organismului (în urma acțiunii unor factori dăunători sănătății). ~ de grijă. /în + bolnav

bolnăvésc V. îmbolnăvesc.

îmbolnăvésc v. tr. Fac bolnav. V. refl. Devin bolnav. – În nord boln-.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

îmbolnăví (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. îmbolnăvésc, imperf. 3 sg. îmbolnăveá; conj. prez. 3 îmbolnăveáscă

îmbolnăví vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. îmbolnăvésc, imperf. 3 sg. îmbolnăveá; conj. prez. 3 sg. și pl. îmbolnăveáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

ÎMBOLNĂVÍ vb. (MED.) (înv. și pop.) a (se) războli, (pop.) a (se) bolnăvi, (Transilv. și Ban.) a (se) beteji.

ÎMBOLNĂVI vb. (înv. și pop.) a (se) războli, (pop.) a (se) bolnăvi, (Transilv. și Ban.) a (se) beteji.

A (se) îmbolnăvi ≠ a (se) însănătoși


Dicționare de argou

Se explică doar sensurile argotice ale cuvintelor.

a se îmbolnăvi de deces expr. (glum.) a muri.

Intrare: îmbolnăvit
îmbolnăvit participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • îmbolnăvit
  • ‑mbolnăvit
  • îmbolnăvitul
  • îmbolnăvitu‑
  • ‑mbolnăvitul
  • ‑mbolnăvitu‑
  • îmbolnăvi
  • ‑mbolnăvi
  • îmbolnăvita
  • ‑mbolnăvita
plural
  • îmbolnăviți
  • ‑mbolnăviți
  • îmbolnăviții
  • ‑mbolnăviții
  • îmbolnăvite
  • ‑mbolnăvite
  • îmbolnăvitele
  • ‑mbolnăvitele
genitiv-dativ singular
  • îmbolnăvit
  • ‑mbolnăvit
  • îmbolnăvitului
  • ‑mbolnăvitului
  • îmbolnăvite
  • ‑mbolnăvite
  • îmbolnăvitei
  • ‑mbolnăvitei
plural
  • îmbolnăviți
  • ‑mbolnăviți
  • îmbolnăviților
  • ‑mbolnăviților
  • îmbolnăvite
  • ‑mbolnăvite
  • îmbolnăvitelor
  • ‑mbolnăvitelor
vocativ singular
plural
Intrare: îmbolnăvi
verb (VT401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • îmbolnăvi
  • ‑mbolnăvi
  • îmbolnăvire
  • ‑mbolnăvire
  • îmbolnăvit
  • ‑mbolnăvit
  • îmbolnăvitu‑
  • ‑mbolnăvitu‑
  • îmbolnăvind
  • ‑mbolnăvind
  • îmbolnăvindu‑
  • ‑mbolnăvindu‑
singular plural
  • îmbolnăvește
  • ‑mbolnăvește
  • îmbolnăviți
  • ‑mbolnăviți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • îmbolnăvesc
  • ‑mbolnăvesc
(să)
  • îmbolnăvesc
  • ‑mbolnăvesc
  • îmbolnăveam
  • ‑mbolnăveam
  • îmbolnăvii
  • ‑mbolnăvii
  • îmbolnăvisem
  • ‑mbolnăvisem
a II-a (tu)
  • îmbolnăvești
  • ‑mbolnăvești
(să)
  • îmbolnăvești
  • ‑mbolnăvești
  • îmbolnăveai
  • ‑mbolnăveai
  • îmbolnăviși
  • ‑mbolnăviși
  • îmbolnăviseși
  • ‑mbolnăviseși
a III-a (el, ea)
  • îmbolnăvește
  • ‑mbolnăvește
(să)
  • îmbolnăvească
  • ‑mbolnăvească
  • îmbolnăvea
  • ‑mbolnăvea
  • îmbolnăvi
  • ‑mbolnăvi
  • îmbolnăvise
  • ‑mbolnăvise
plural I (noi)
  • îmbolnăvim
  • ‑mbolnăvim
(să)
  • îmbolnăvim
  • ‑mbolnăvim
  • îmbolnăveam
  • ‑mbolnăveam
  • îmbolnăvirăm
  • ‑mbolnăvirăm
  • îmbolnăviserăm
  • ‑mbolnăviserăm
  • îmbolnăvisem
  • ‑mbolnăvisem
a II-a (voi)
  • îmbolnăviți
  • ‑mbolnăviți
(să)
  • îmbolnăviți
  • ‑mbolnăviți
  • îmbolnăveați
  • ‑mbolnăveați
  • îmbolnăvirăți
  • ‑mbolnăvirăți
  • îmbolnăviserăți
  • ‑mbolnăviserăți
  • îmbolnăviseți
  • ‑mbolnăviseți
a III-a (ei, ele)
  • îmbolnăvesc
  • ‑mbolnăvesc
(să)
  • îmbolnăvească
  • ‑mbolnăvească
  • îmbolnăveau
  • ‑mbolnăveau
  • îmbolnăvi
  • ‑mbolnăvi
  • îmbolnăviseră
  • ‑mbolnăviseră
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • bolnăvi
  • bolnăvire
  • bolnăvit
  • bolnăvitu‑
  • bolnăvind
  • bolnăvindu‑
singular plural
  • bolnăvește
  • bolnăviți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • bolnăvesc
(să)
  • bolnăvesc
  • bolnăveam
  • bolnăvii
  • bolnăvisem
a II-a (tu)
  • bolnăvești
(să)
  • bolnăvești
  • bolnăveai
  • bolnăviși
  • bolnăviseși
a III-a (el, ea)
  • bolnăvește
(să)
  • bolnăvească
  • bolnăvea
  • bolnăvi
  • bolnăvise
plural I (noi)
  • bolnăvim
(să)
  • bolnăvim
  • bolnăveam
  • bolnăvirăm
  • bolnăviserăm
  • bolnăvisem
a II-a (voi)
  • bolnăviți
(să)
  • bolnăviți
  • bolnăveați
  • bolnăvirăți
  • bolnăviserăți
  • bolnăviseți
a III-a (ei, ele)
  • bolnăvesc
(să)
  • bolnăvească
  • bolnăveau
  • bolnăvi
  • bolnăviseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

îmbolnăvi îmbolnăvire bolnăvi

  • 1. A deveni sau a face să devină bolnav.
    surse: DEX '09 DEX '98 DLRLC antonime: însănătoși 4 exemple
    exemple
    • Într-o primăvară rece, Elvira se îmbolnăvi de piept și se stinse în scurt. SADOVEANU, O. I 433.
      surse: DLRLC
    • Cînd o văd îngălbinesc! Și cînd n-o văd, mă-mbolnăvesc. COȘBUC, P. I 118.
      surse: DLRLC
    • Pare că te văd iar c-ai să te îmbolnăvești. ALECSANDRI, T. I 175.
      surse: DLRLC
    • Boalele... năvălea Și-l îmbolnăvea. ȘEZ. IV 156.
      surse: DLRLC

etimologie:

  • În + bolnăvi
    surse: DEX '98 DEX '09