10 definiții pentru măcăni


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

MĂCĂNÍ, pers. 3 mắcăne, vb. IV. Intranz. (Despre rațe) A măcăi. – Mac1 + suf. -ăni.

MĂCĂNÍ, pers. 3 mắcăne, vb. IV. Intranz. (Despre rațe) A măcăi. – Mac1 + suf. -ăni.

măcăni vit [At: MACEDONSKI, O. III, 60 / V: mărc~ / Pzi: 3 ~nește, măcăne / E: mac1 + -ăni] 1 (D. rațe, imp. d. gâște) A măcăi (1). 2 (Pfm; îe) Las-o jos că ~ne Se spune cuiva care încearcă să inducă în eroare în mod inabil.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

!măcăní (a ~) vb., ind. prez. 3 sg. mắcăne, imperf. 3 sg. măcăneá; conj. prez. 3 să mắcăne

măcăní vb., ind. prez. 3 sg. măcăne / măcănéște, imperf. 3 sg. măcăneá; conj. prez. 3 sg. și pl. măcăne / măcăneáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.


Dicționare de argou

Se explică doar sensurile argotice ale cuvintelor.

măcăni, măcănesc v. i. a informa, a denunța, a trăda.

las-o jos că măcăne! expr. 1. termină cu prostiile! 2. încetează!, termină!


Dicționare neclasificate

Aceste definiții pot explica numai anumite înțelesuri ale cuvintelor.

MĂCĂNÍ vb. IV. I n t r a n z. (Regional, despre Lațe, impropriu despre gîște) A măcăi. Gîște. . . rațe și rățoi. . . săreau și măcăneau de nerăbdare. MACEDONSKI, O. iii, 60, cf. 110, H IV 54, IX 283, 406, 510, X 423, XII 29, XIV 86. Nu mărcăni ca rața Nu guieța ca porcu. L. COSTIN, GR. BĂN. 134, cf. ALR II 5 738/762, 812, 836, 848, 872, 876, 886, 928. – Prez. ind. pers. 3: măcănește. – Și: mărcăni vb. IV. – Mac1 + suf. -ăni.

Intrare: măcăni
verb (V334)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • măcăni
  • măcănire
  • măcănit
  • măcănitu‑
  • măcănind
  • măcănindu‑
singular plural
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
a II-a (tu)
a III-a (el, ea)
  • măcăne
(să)
  • măcăne
  • măcănea
  • măcăni
  • măcănise
plural I (noi)
a II-a (voi)
a III-a (ei, ele)
  • măcăne
(să)
  • măcăne
  • măcăneau
  • măcăni
  • măcăniseră
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • măcăni
  • măcănire
  • măcănit
  • măcănitu‑
  • măcănind
  • măcănindu‑
singular plural
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
a II-a (tu)
a III-a (el, ea)
  • măcănește
(să)
  • măcănească
  • măcănea
  • măcăni
  • măcănise
plural I (noi)
a II-a (voi)
a III-a (ei, ele)
  • măcănesc
(să)
  • măcănească
  • măcăneau
  • măcăni
  • măcăniseră
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

măcăni

  • 1. Despre rațe:
    surse: DEX '09 DEX '98 sinonime: măcăi

etimologie:

  • Mac + sufix -ăni.
    surse: DEX '09 DEX '98