11 definiții pentru ecuatorial (lunetă)
- explicative DEX (8)
- ortografice DOOM (3)
Explicative DEX
ECUATORIAL, -Ă, ecuatoriali, -e, adj., s. n. 1. Adj. Care aparține ecuatorului, privitor la ecuator; specific, caracteristic ecuatorului. ◊ Zonă ecuatorială = zonă de circa zece grade care se întinde de o parte și de alta a ecuatorului. Coordonate ecuatoriale = sistem de coordonate pentru determinarea locului unui astru pe sfera cerească. 2. S. n. Lunetă astronomică cu un mecanism care îi permite să se rotească în jurul unei axe perpendiculare pe planul ecuatorului ceresc. [Pr.: -cu-a-to-ri-al] – Din fr. équatorial.
ecuatorial, ~ă [At: VALIAN, V. / V: (înv) ecva~ / P: ~cu-a-to-ri-al / Pl: ~i, ~e / E: fr équatorial] 1 a Care aparține ecuatorului (1). 2 a Privitor la ecuator (1). 3 a Specific ecuatorului (1). 4 a (Îs) Zonă ~ă Zonă de circa zece grade care se întinde de o parte și de alta a ecuatorului Si: ecuator (2). 5 a (Îs) Coordonate ~e Sistem de coordonate pentru determinarea locului unui astru pe sfera cerească în raport cu ecuatorul (3) ceresc. 6-7 a (Pan) Care se află la ecuatorul (4) unui astru sau în regiunea din vecinătatea acestuia. 8 a (Pan; rar) Care se află pe linia mediană a unei suprafețe, a unui corp etc. 9 a (D. stele, constelații etc.) Care se află pe sfera cerească, în vecinătatea planului ecuatorului (3). 10 sn Lunetă astronomică ce se rotește în jurul unei axe perpendiculare pe planul ecuatorului (3) ceresc, în scopul urmăririi unui astru.
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
*ECUATORIAL I. adj. 1 💫 Se zice despre un punct situat pe ecuatorul ceresc, sau despre o figură ce se închipuește a fi desenată pe sfera cerească în vecinătatea acestui ecuator ¶ 2 💫 Coordonate ~e, (ale unui astru), ascensiunea dreaptă și declinațiunea acestui astru ¶ 3 💫 Lunetă ~ă 👉 ECUATORIAL II. ¶ 4 💫 Ce ține de ecuator, ce privește ecuatorul: linie ~ă, ecuatorul; climă ~ă; plante ~e. II. (pl. -le) sn. 💫 Instrument de astronomie cu care se urmărește mișcarea stelelor, se verifică legile mișcării diurne și se determină ascensiunea dreaptă și declinațiunea stelelor; numit și lunetă ~ă (🖼 1957) [fr.].
- sursa: CADE (1926-1931)
- adăugată de Onukka
- acțiuni
* ECUATORIAL I. adj. 1 💫 Se zice despre un punct situat pe ecuatorul ceresc, sau despre o figură ce se închipuește a fi desesnată pe sfera cerească în vecinătatea acestui ecuator ¶ 2 💫 Coordonate ~e (ale unui astru), ascensiunea dreaptă și declinațiunea acestui astru ¶ 3 💫Lunetă ~ă 👉 ECUATORIAL II. ¶ 4 💫 Ce ține de ecuator, ce privește ecuatorul: linie ~ă, ecuatorul; climă ~ă; plante ~e. II. (pl. -le) sn. 💫 Instrument de astronomie cu care se urmărește mișcarea stelelor, se verifică legile mișcării diurne și se determinăascensiunea dreaptă și declinațiunea stelelor; numit și lunetă ~ă (🖼 1957) [fr.].
- sursa: CADE (1926-1931)
- adăugată de Onukka
- acțiuni
ECUATORIAL, -Ă, ecuatoriali, -e, adj., s. n. 1. Adj. Care aparține ecuatorului, privitor la ecuator; specific, caracteristic ecuatorului. ◊ Zonă ecuatorială = zonă de circa zece grade care se întinde de o parte și de alta a ecuatorului. Coordonate ecuatoriale = sistem de coordonate pentru determinarea locului unui astru pe sfera cerească în raport cu ecuatorul ceresc. 2. S. n. Lunetă astronomică cu un mecanism care îi permite să se rotească în jurul unei axe perpendiculare pe planul ecuatorului ceresc, în scopul urmăririi unui astru. [Pr.: -cu-a-to-ri-al] – Din fr. équatorial.
- sursa: DEX '98 (1998)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
ECUATORIAL s.n. (Astr.) Instrument cu care se observă mișcarea stelelor și se determină coordonatele lor ecuatoriale. [Pron. -ri-al, var. ecvatorial s.n. / cf. fr. équatorial].
- sursa: DN (1986)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
*ecŭatoriál, -ă adj. (d. ecŭator; fr. équatorial). Al ecŭatoruluĭ: linia ecŭatorială. De la ecŭator: țările ecŭatoruluĭ. S. n., pl. e. Aparat compus dintr’o lunetă mobilă în prejuru uneĭ axe paralele la axa lumiĭ și care servește a observa mișcarea stelelor. Coordonatele ecŭatoriale ale uneĭ stele, ascensiunea dreaptă și declinațiunea. – Fals ecv-.
- sursa: Scriban (1939)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
ECVATORIAL s.n. v. ecuatorial.
- sursa: DN (1986)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
Ortografice DOOM
ecuatorial2 (desp. -cu-a-, -ri-al) s. n., pl. ecuatoriale
- sursa: DOOM 3 (2021)
- adăugată de gall
- acțiuni
ecuatorial2 (-cu-a-, -ri-al) s. n., pl. ecuatoriale
- sursa: DOOM 2 (2005)
- adăugată de raduborza
- acțiuni
ecuatorial s. n. (sil. -cu-a-, -ri-al), pl. ecuatoriale
- sursa: Ortografic (2002)
- adăugată de siveco
- acțiuni
- silabație: e-cu-a-to-ri-al
| substantiv neutru (N1) Surse flexiune: DOOM 3 | nearticulat | articulat | |
| nominativ-acuzativ | singular |
|
|
| plural |
|
| |
| genitiv-dativ | singular |
|
|
| plural |
|
| |
| vocativ | singular | — | |
| plural | — | ||
| substantiv neutru (N1) | nearticulat | articulat | |
| nominativ-acuzativ | singular |
|
|
| plural |
|
| |
| genitiv-dativ | singular |
|
|
| plural |
|
| |
| vocativ | singular | — | |
| plural | — | ||
ecuatorial, ecuatorialesubstantiv neutru
- 1. Lunetă astronomică cu un mecanism care îi permite să se rotească în jurul unei axe perpendiculare pe planul ecuatorului ceresc. DEX '09 DN
etimologie:
- équatorial DEX '09 DEX '98 DN
Lista completă de definiții se află pe fila definiții.