2 intrări

5 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

sghihuì v. Mold. 1. a scutura (vorbind de epilepsie); 2. a scutura tare: tremura de parcă’l sghihuia dracul CR. [Și sbihui (Stamate): origină necunoscută].

zghíhuĭ și (rar) zghéhuĭ, a v. tr. (din maĭ raru zbihuĭ, poate ung.). Est. Iron. Scutur, zgîlțîĭ, agit vorbine de un bolnav de frigurĭ, de un speriat, de un nebun: Jidaniĭ se închinaŭ la havră par’că-ĭ zghihuĭa dracu. – Rar și zghehun, a -á.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

zghihuí (a ~) (înv., reg.) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. zghihuiésc, imperf. 3 sg. zghihuiá; conj. prez. 3 să zghihuiáscă

zghihuí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. zghihuiésc, imperf. 3 sg. zghihuiá; conj. prez. 3 sg. și pl. zghihuiáscă


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

ZGHIHUÍ, zghihuiésc, vb. IV. Tranz. (Mold.; Var.) Zbihui. [ind. prez. 1 sg. și 3 pl. zghihuiésc, imperf. 3 sg. zghihuiá; conj. prez. 3 sg. și pl. zghihuiáscă] (din zbeg; cf. zbigui) [morf. DOOM]

Intrare: zghehunat
zghehunat participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • zghehunat
  • zghehunatul
  • zghehunatu‑
  • zghehuna
  • zghehunata
plural
  • zghehunați
  • zghehunații
  • zghehunate
  • zghehunatele
genitiv-dativ singular
  • zghehunat
  • zghehunatului
  • zghehunate
  • zghehunatei
plural
  • zghehunați
  • zghehunaților
  • zghehunate
  • zghehunatelor
vocativ singular
plural
Intrare: zghihui
verb (VT408)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zghihui
  • zghihuire
  • zghihuit
  • zghihuitu‑
  • zghihuind
  • zghihuindu‑
singular plural
  • zghihuiește
  • zghihuiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zghihuiesc
(să)
  • zghihuiesc
  • zghihuiam
  • zghihuii
  • zghihuisem
a II-a (tu)
  • zghihuiești
(să)
  • zghihuiești
  • zghihuiai
  • zghihuiși
  • zghihuiseși
a III-a (el, ea)
  • zghihuiește
(să)
  • zghihuiască
  • zghihuia
  • zghihui
  • zghihuise
plural I (noi)
  • zghihuim
(să)
  • zghihuim
  • zghihuiam
  • zghihuirăm
  • zghihuiserăm
  • zghihuisem
a II-a (voi)
  • zghihuiți
(să)
  • zghihuiți
  • zghihuiați
  • zghihuirăți
  • zghihuiserăți
  • zghihuiseți
a III-a (ei, ele)
  • zghihuiesc
(să)
  • zghihuiască
  • zghihuiau
  • zghihui
  • zghihuiseră
verb (VT408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zghehui
  • zghehuire
  • zghehuit
  • zghehuitu‑
  • zghehuind
  • zghehuindu‑
singular plural
  • zghehuiește
  • zghehuiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zghehuiesc
(să)
  • zghehuiesc
  • zghehuiam
  • zghehuii
  • zghehuisem
a II-a (tu)
  • zghehuiești
(să)
  • zghehuiești
  • zghehuiai
  • zghehuiși
  • zghehuiseși
a III-a (el, ea)
  • zghehuiește
(să)
  • zghehuiască
  • zghehuia
  • zghehui
  • zghehuise
plural I (noi)
  • zghehuim
(să)
  • zghehuim
  • zghehuiam
  • zghehuirăm
  • zghehuiserăm
  • zghehuisem
a II-a (voi)
  • zghehuiți
(să)
  • zghehuiți
  • zghehuiați
  • zghehuirăți
  • zghehuiserăți
  • zghehuiseți
a III-a (ei, ele)
  • zghehuiesc
(să)
  • zghehuiască
  • zghehuiau
  • zghehui
  • zghehuiseră
verb (VT2)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zghehuna
  • zghehunare
  • zghehunat
  • zghehunatu‑
  • zghehunând
  • zghehunându‑
singular plural
  • zghehună
  • zghehunați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zghehun
(să)
  • zghehun
  • zghehunam
  • zghehunai
  • zghehunasem
a II-a (tu)
  • zghehuni
(să)
  • zghehuni
  • zghehunai
  • zghehunași
  • zghehunaseși
a III-a (el, ea)
  • zghehună
(să)
  • zghehune
  • zghehuna
  • zghehună
  • zghehunase
plural I (noi)
  • zghehunăm
(să)
  • zghehunăm
  • zghehunam
  • zghehunarăm
  • zghehunaserăm
  • zghehunasem
a II-a (voi)
  • zghehunați
(să)
  • zghehunați
  • zghehunați
  • zghehunarăți
  • zghehunaserăți
  • zghehunaseți
a III-a (ei, ele)
  • zghehună
(să)
  • zghehune
  • zghehunau
  • zghehuna
  • zghehunaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)