2 intrări

12 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

RACLÁ, raclez, vb. I. Tranz. A răzui. ♦ Spec. A face un raclaj. – Din fr. racler.

RACLÁ, raclez, vb. I. Tranz. A răzui. ♦ Spec. A face un raclaj. – Din fr. racler.

racla vt [At: BRĂTESCU-VOINEȘTI, P. 199 / Pzi: ~lez / E: fr racler] (Fmi) 1 A răzui. 2 (Spc) A face un raclaj (1).

RACLÁ, raclez, vb. I. Tranz. (Franțuzism) A răzui.

RACLÁ vb. I. tr. A răzui. [< fr. racler]. erată

RACLÁ vb. tr. a face un raclaj. (< fr. racler)

A RACLÁ ~éz tranz. livr. 1) (obiecte de lemn, de metal, de piele etc.) A prelucra cu ajutorul unei raclete; a răzui. 2) med. (țesuturi bolnave, mucoase etc.) A supune unui raclaj; a chiureta. /<fr. racler


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

raclá (a ~) (ra-cla) vb., ind. prez. 3 racleáză

raclá vb. (sil. -cla), ind. prez. 1 sg. racléz, 3 sg. și pl. racleáză


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

Intrare: raclat
raclat participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • raclat
  • raclatul
  • raclatu‑
  • racla
  • raclata
plural
  • raclați
  • raclații
  • raclate
  • raclatele
genitiv-dativ singular
  • raclat
  • raclatului
  • raclate
  • raclatei
plural
  • raclați
  • raclaților
  • raclate
  • raclatelor
vocativ singular
plural
Intrare: racla
  • silabație: -cla info
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • racla
  • raclare
  • raclat
  • raclatu‑
  • raclând
  • raclându‑
singular plural
  • raclea
  • raclați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • raclez
(să)
  • raclez
  • raclam
  • raclai
  • raclasem
a II-a (tu)
  • raclezi
(să)
  • raclezi
  • raclai
  • raclași
  • raclaseși
a III-a (el, ea)
  • raclea
(să)
  • racleze
  • racla
  • raclă
  • raclase
plural I (noi)
  • raclăm
(să)
  • raclăm
  • raclam
  • raclarăm
  • raclaserăm
  • raclasem
a II-a (voi)
  • raclați
(să)
  • raclați
  • raclați
  • raclarăți
  • raclaserăți
  • raclaseți
a III-a (ei, ele)
  • raclea
(să)
  • racleze
  • raclau
  • racla
  • raclaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)