2 intrări

7 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

MORFOLOGÍ, morfologesc, vb. IV. Tranz. (Rar) A morfoli (1). – Cf. morfoli.

MORFOLOGÍ, morfologesc, vb. IV. Tranz. (Rar) A morfoli (1). – Cf. morfoli.

morfologi vt [At: CARAGIALE, O. II, 344 / Pzi: ~gesc / E: cf morfoli] (Nob) 1-2 A morfoli (1-2).

MORFOLOGÍ, morfologesc, vb. IV. Tranz. (Rar) A morfoli (1). Morfologea-n gingii un crîmpei de covrig. CARAGIALE, O. III 51.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

morfologí (a ~) (rar) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. morfologésc, imperf. 3 sg. morfologeá; conj. prez. 3 să morfologeáscă

morfologí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. morfologésc, imperf. 3 sg. morfologeá; conj. prez. 3 sg. și pl. morfologeáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

MORFOLOGÍ vb. v. molfăi, morfoli, mozoli.

morfologi vb. v. MOLFĂI. MORFOLI. MOZOLI.

Intrare: morfologit
morfologit participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • morfologit
  • morfologitul
  • morfologitu‑
  • morfologi
  • morfologita
plural
  • morfologiți
  • morfologiții
  • morfologite
  • morfologitele
genitiv-dativ singular
  • morfologit
  • morfologitului
  • morfologite
  • morfologitei
plural
  • morfologiți
  • morfologiților
  • morfologite
  • morfologitelor
vocativ singular
plural
Intrare: morfologi
verb (VT407)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • morfologi
  • morfologire
  • morfologit
  • morfologitu‑
  • morfologind
  • morfologindu‑
singular plural
  • morfologește
  • morfologiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • morfologesc
(să)
  • morfologesc
  • morfologeam
  • morfologii
  • morfologisem
a II-a (tu)
  • morfologești
(să)
  • morfologești
  • morfologeai
  • morfologiși
  • morfologiseși
a III-a (el, ea)
  • morfologește
(să)
  • morfologească
  • morfologea
  • morfologi
  • morfologise
plural I (noi)
  • morfologim
(să)
  • morfologim
  • morfologeam
  • morfologirăm
  • morfologiserăm
  • morfologisem
a II-a (voi)
  • morfologiți
(să)
  • morfologiți
  • morfologeați
  • morfologirăți
  • morfologiserăți
  • morfologiseți
a III-a (ei, ele)
  • morfologesc
(să)
  • morfologească
  • morfologeau
  • morfologi
  • morfologiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

morfologi

etimologie:

  • cf. morfoli
    surse: DEX '98 DEX '09