2 intrări

12 definiții

IGNIFUGÁRE s. f. Acțiunea de a ignifuga și rezultatul ei. – V. ignifuga.

IGNIFUGÁRE s. f. Acțiunea de a ignifuga și rezultatul ei. – V. ignifuga.

ignifugáre s. f., g.-d. art. ignifugắrii

ignifugáre s. f., g.-d. art. ignifugării

IGNIFUGÁRE s.f. Acțiunea de a ignifuga și rezultatul ei. [< ignifuga].

IGNIFUGÁ, ignifughez, vb. I. Tranz. A acoperi sau a impregna un material combustibil (în special lemnos sau textil) cu materiale ignifuge, pentru a-l proteja contra acțiunii focului și a-i mări rezistența la ardere. – Din fr. ignifuger.

IGNIFUGÁ, ignifughez, vb. I. Tranz. A acoperi sau a impregna un material combustibil (în special lemnos sau textil) cu materiale ignifuge, pentru a-l proteja contra acțiunii focului și a-i mări rezistența la ardere. – Din fr. ignifuger.

ignifugá (a ~) vb., ind. prez. 3 ignifugheáză

ignifugá vb., ind. prez. 1 sg. ignifughéz, 3 sg. și pl. ignifugheáză

IGNIFUGÁ vb. I. tr. A impregna sau a acoperi un material inflamabil cu o substanță ignifugă. [Cf. fr. ignifuger].

IGNIFUGÁ vb. tr. a impregna un material inflamabil cu o substanță ignifugă. (< fr. ignifuger)

A IGNIFUGÁ ~ghéz tranz. (materiale combustibile) A trata cu substanțe ignifuge. /<fr. ignifuger

Intrare: ignifuga

Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) ignifuga ignifugare ignifugat ignifugând singular plural
ignifughea ignifugați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) ignifughez (să) ignifughez ignifugam ignifugai ignifugasem
a II-a (tu) ignifughezi (să) ignifughezi ignifugai ignifugași ignifugaseși
a III-a (el, ea) ignifughea (să) ignifugheze ignifuga ignifugă ignifugase
plural I (noi) ignifugăm (să) ignifugăm ignifugam ignifugarăm ignifugaserăm, ignifugasem*
a II-a (voi) ignifugați (să) ignifugați ignifugați ignifugarăți ignifugaserăți, ignifugaseți*
a III-a (ei, ele) ignifughea (să) ignifugheze ignifugau ignifuga ignifugaseră
Intrare: ignifugare
ignifugare substantiv feminin

Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular ignifugare ignifugarea
plural ignifugări ignifugările
genitiv-dativ singular ignifugări ignifugării
plural ignifugări ignifugărilor
vocativ singular
plural
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)