2 intrări

9 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

IGIENIZÁT, -Ă, igienizați, -te, adj. Care a devenit igienic. [Pr.: -gi-e-] – V. igieniza.

IGIENIZÁT, -Ă, igienizați, -te, adj. Care a devenit igienic. [Pr.: -gi-e-] – V. igieniza.

igienizat, ~ă a [At: CADE / Pl: ~ați, ~e / E: igieniza] 1 Care este făcut să corespundă principiilor igienei (2). 2 (Pex) Curat.

IGIENIZÁ, igienizez, vb. I. Tranz. A face să devină igienic. [Pr.: -gi-e-] – Igienă + suf. -iza.

IGIENIZÁ, igienizez, vb. I. Tranz. A face să devină igienic. [Pr.: -gi-e-] – Igienă + suf. -iza.

igieniza vt [At: DEX-S / Pzi: ~zez / E: igienă + -iza] 1-2 A face să devină igienic (1,14).

IGIENIZÁ vb. tr. a face să devină igienic. (< igienă + -iza)

igienizá vb. I A face să devină igienic ◊ „Este nevoie de o dispoziție de suspendare a activității pentru ca magazinul să fie igienizat?” I.B. 22 XII 71 p. 1; v. și sprayat (din igienă + -iza; DEX-S)

A IGIENIZÁ ~éz tranz. A face să devină igienic. /igienă + suf. ~iza


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

*igienizá (-gi-e-) vb., ind. prez. 3 igienizeáză

igienizá vb., ind. prez. 1 sg. igienizéz, 3 sg. și pl. igienizeáză

Intrare: igienizat
igienizat adjectiv
adjectiv (A2)
Surse flexiune: DOR
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • igienizat
  • igienizatul
  • igienizatu‑
  • igieniza
  • igienizata
plural
  • igienizați
  • igienizații
  • igienizate
  • igienizatele
genitiv-dativ singular
  • igienizat
  • igienizatului
  • igienizate
  • igienizatei
plural
  • igienizați
  • igienizaților
  • igienizate
  • igienizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: igieniza
  • silabație: i-gi-e- info
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • igieniza
  • igienizare
  • igienizat
  • igienizatu‑
  • igienizând
  • igienizându‑
singular plural
  • igienizea
  • igienizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • igienizez
(să)
  • igienizez
  • igienizam
  • igienizai
  • igienizasem
a II-a (tu)
  • igienizezi
(să)
  • igienizezi
  • igienizai
  • igienizași
  • igienizaseși
a III-a (el, ea)
  • igienizea
(să)
  • igienizeze
  • igieniza
  • igieniză
  • igienizase
plural I (noi)
  • igienizăm
(să)
  • igienizăm
  • igienizam
  • igienizarăm
  • igienizaserăm
  • igienizasem
a II-a (voi)
  • igienizați
(să)
  • igienizați
  • igienizați
  • igienizarăți
  • igienizaserăți
  • igienizaseți
a III-a (ei, ele)
  • igienizea
(să)
  • igienizeze
  • igienizau
  • igieniza
  • igienizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

igienizat

  • 1. Care a devenit igienic.
    surse: DEX '98 DEX '09

etimologie:

  • vezi igieniza
    surse: DEX '98 DEX '09

igieniza

  • 1. A face să devină igienic.
    surse: DEX '09 DEX '98 MDN '00

etimologie:

  • Igienă + sufix -iza.
    surse: DEX '09 DEX '98 MDN '00