2 intrări

9 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

hâzit2, ~ă a [At: MDA ms / Pl: ~iți, ~e / E: hâzi] 1-2 Care a devenit hâd (1, 3).

hâzit1 sn [At: MDA ms / Pl: ~uri / E: hâzi] 1-2 Hâzire (1-2). 3 Murdărire.

HÂZÍ, hâzesc, vb. IV. Refl. (Pop.) A deveni hâd. – Din hâd.

HÂZÍ, hâzesc, vb. IV. Refl. (Pop.) A deveni hâd. – Din hâd.

hâzi [At: REV. CRIT. V, 51 / Pzi: ~zesc / E: hâd] 1-2 vr (Pop) A deveni hâd (1,3). 3 vi A murdări.

HÎZÍ, hîzesc, vb. IV. Refl. (Popular) A deveni hîd, a se sluți, a se urîți. M-am spăriet singură de mine, atîta am îmbătrînit și m-am hîzit. CONTEMPORANUL, VIII 102.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

hâzí (a ~) (pop.) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. hâzésc, imperf. 3 sg. hâzeá; conj. prez. 3 să hâzeáscă

hâzí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. hâzésc, imperf. 3 sg. hâzeá; conj. prez. 3 sg. și pl. hâzeáscă


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

HÂZÍ vb. v. deforma, desfigura, poci, schimonosi, sluți, strâmba, urâți.

hîzi vb. v. DEFORMA. DESFIGURA. POCI. SCHIMONOSI. SLUȚI. STRÎMBA. URÎȚI.

Intrare: hâzit
hâzit
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: hâzi
verb (V401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • hâzi
  • hâzire
  • hâzit
  • hâzitu‑
  • hâzind
  • hâzindu‑
singular plural
  • hâzește
  • hâziți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • hâzesc
(să)
  • hâzesc
  • hâzeam
  • hâzii
  • hâzisem
a II-a (tu)
  • hâzești
(să)
  • hâzești
  • hâzeai
  • hâziși
  • hâziseși
a III-a (el, ea)
  • hâzește
(să)
  • hâzească
  • hâzea
  • hâzi
  • hâzise
plural I (noi)
  • hâzim
(să)
  • hâzim
  • hâzeam
  • hâzirăm
  • hâziserăm
  • hâzisem
a II-a (voi)
  • hâziți
(să)
  • hâziți
  • hâzeați
  • hâzirăți
  • hâziserăți
  • hâziseți
a III-a (ei, ele)
  • hâzesc
(să)
  • hâzească
  • hâzeau
  • hâzi
  • hâziseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

hâzi

  • 1. popular A deveni hâd.
    surse: DEX '09 DEX '98 DLRLC un exemplu
    exemple
    • M-am spăriet singură de mine, atîta am îmbătrînit și m-am hîzit. CONTEMPORANUL, VIII 102.
      surse: DLRLC

etimologie:

  • hâd
    surse: DEX '09 DEX '98