9 definiții pentru folcloristă


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

FOLCLORÍST, -Ă, folcloriști, -ste, s. m. și f. Persoană care se ocupă cu culegerea și cu studierea materialului folcloric; specialist în folcloristică. – Din fr. folkloriste.

FOLCLORÍST, -Ă, folcloriști, -ste, s. m. și f. Persoană care se ocupă cu culegerea și cu studierea materialului folcloric; specialist în folcloristică. – Din fr. folkloriste.

folclorist, ~ă [At: DA ms / S și: (înv) folklorist / Pl: ~iști, ~e / E: fr folkloriste] Persoană carc se ocupă cu culegerea și cu studierea sistematică a materialului folcloric.

FOLCLORÍST, -Ă, folcloriști, -ste, s. m. și f. Persoană care se ocupă cu culegerea și studierea materialului folcloric.

FOLCLORÍST, -Ă s.m. și f. Specialist care se ocupă cu culegerea și studierea materialului folcloric. [< fr. folkloriste].

FOLCLORÍST, -Ă s. m. f. cel care se ocupă cu culegerea și studierea materialului folcloric; specialist în folcloristică. (< fr. folkloriste)

FOLCLORÍST ~stă (~ști, ~ste) m. și f. Specialist în folcloristică. /<fr. folkloriste

*folkloríst, -ă adj. (d. folklor). De folklor: revistă folkloristă. Subst. Persoană care se ocupă de folklor.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

!folclorístă (fol-clo-/folc-lo-) s. f., g.-d. art. folclorístei; pl. folcloríste

folclorístă s. f. (sil. mf. folc-), pl. folcloríste

Intrare: folcloristă
  • silabație: fol-clo-, folc-lo- info
substantiv feminin (F1)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • folcloristă
  • folclorista
plural
  • folcloriste
  • folcloristele
genitiv-dativ singular
  • folcloriste
  • folcloristei
plural
  • folcloriste
  • folcloristelor
vocativ singular
  • folcloristă
  • folcloristo
plural
  • folcloristelor

folclorist, -ă folcloristă

  • 1. Persoană care se ocupă cu culegerea și cu studierea materialului folcloric; specialist în folcloristică.
    surse: DEX '09 DEX '98 DLRLC DN

etimologie: