5 definiții pentru foșăi


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

FOȘĂÍ, pers. 3 fóșăie, vb. IV. Intranz. A fâșâi. [Prez. ind. și: foșăiesc] – Formație onomatopeică.

FOȘĂÍ, foșăiesc, vb. IV. Intranz. A fâșâi. – Formație onomatopeică.[1]

  1. Prez. ind. și: fóșăi (vezi DEX’09). — LauraGellner

FOȘĂÍ, pers. 3 fóșăie, vb. IV. Intranz. A fîșîi. A! Parcă aud foșăind un domino... D-ta ești? ALECSANDRI, T. 315.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

foșăí (a ~) vb., ind. prez. 3 fóșăie, imperf. 3 sg. foșăiá; conj. prez. 3 să fóșăie

foșăí vb., ind. și conj. prez. 3 sg. și pl. fóșăie, imperf. 3 sg. foșăiá

Intrare: foșăi
verb (V343)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • foșăi
  • foșăire
  • foșăit
  • foșăitu‑
  • foșăind
  • foșăindu‑
singular plural
  • foșăie
  • foșăiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • foșăi
(să)
  • foșăi
  • foșăiam
  • foșăii
  • foșăisem
a II-a (tu)
  • foșăi
(să)
  • foșăi
  • foșăiai
  • foșăiși
  • foșăiseși
a III-a (el, ea)
  • foșăie
(să)
  • foșăie
  • foșăia
  • foșăi
  • foșăise
plural I (noi)
  • foșăim
(să)
  • foșăim
  • foșăiam
  • foșăirăm
  • foșăiserăm
  • foșăisem
a II-a (voi)
  • foșăiți
(să)
  • foșăiți
  • foșăiați
  • foșăirăți
  • foșăiserăți
  • foșăiseți
a III-a (ei, ele)
  • foșăie
(să)
  • foșăie
  • foșăiau
  • foșăi
  • foșăiseră
verb (V408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • foșăi
  • foșăire
  • foșăit
  • foșăitu‑
  • foșăind
  • foșăindu‑
singular plural
  • foșăiește
  • foșăiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • foșăiesc
(să)
  • foșăiesc
  • foșăiam
  • foșăii
  • foșăisem
a II-a (tu)
  • foșăiești
(să)
  • foșăiești
  • foșăiai
  • foșăiși
  • foșăiseși
a III-a (el, ea)
  • foșăiește
(să)
  • foșăiască
  • foșăia
  • foșăi
  • foșăise
plural I (noi)
  • foșăim
(să)
  • foșăim
  • foșăiam
  • foșăirăm
  • foșăiserăm
  • foșăisem
a II-a (voi)
  • foșăiți
(să)
  • foșăiți
  • foșăiați
  • foșăirăți
  • foșăiserăți
  • foșăiseți
a III-a (ei, ele)
  • foșăiesc
(să)
  • foșăiască
  • foșăiau
  • foșăi
  • foșăiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

foșăi

  • surse: DEX '09 DEX '98 DLRLC un exemplu
    exemple
    • A! Parcă aud foșăind un domino... D-ta ești? ALECSANDRI, T. 315.
      surse: DLRLC

etimologie: