2 intrări

8 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

FLEXIBILIZÁT, -Ă, flexibilizați, -te, adj. Care a devenit flexibil. – V. flexibiliza.

FLEXIBILIZÁT, -Ă, flexibilizați, -te, adj. Care a devenit flexibil. – V. flexibiliza.

flexibilizat, ~ă a [At: DEX2 / Pl: ~ați, ~e / E: flexibiliza] 1-2 Care a devenit flexibil (1-2).

FLEXIBILIZÁ, flexibilizez, vb. I. Tranz. A face flexibil. – Flexibil + suf. -iza.

FLEXIBILIZÁ, flexibilizez, vb. I. Tranz. A face flexibil. – Flexibil + suf. -iza.

flexibiliza vt [At: DA ms / Pzi: ~zez / E: flexibil + -iza] 1-2 A face flexibil (1-2).

FLEXIBILIZÁ vb. I. tr. A face flexibil. [< fr. flexibiliser].

FLEXIBILIZÁ vb. tr. a face flexibil. (< fr. flexibiliser)


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

*flexibilizá (a ~) vb., ind. prez. 3 flexibilizeáză

flexibilizá vb., ind. prez. 1 sg. flexibilizéz, 3 sg. și pl. flexibilizeáză

Intrare: flexibilizat
flexibilizat adjectiv
adjectiv (A2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • flexibilizat
  • flexibilizatul
  • flexibilizatu‑
  • flexibiliza
  • flexibilizata
plural
  • flexibilizați
  • flexibilizații
  • flexibilizate
  • flexibilizatele
genitiv-dativ singular
  • flexibilizat
  • flexibilizatului
  • flexibilizate
  • flexibilizatei
plural
  • flexibilizați
  • flexibilizaților
  • flexibilizate
  • flexibilizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: flexibiliza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • flexibiliza
  • flexibilizare
  • flexibilizat
  • flexibilizatu‑
  • flexibilizând
  • flexibilizându‑
singular plural
  • flexibilizea
  • flexibilizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • flexibilizez
(să)
  • flexibilizez
  • flexibilizam
  • flexibilizai
  • flexibilizasem
a II-a (tu)
  • flexibilizezi
(să)
  • flexibilizezi
  • flexibilizai
  • flexibilizași
  • flexibilizaseși
a III-a (el, ea)
  • flexibilizea
(să)
  • flexibilizeze
  • flexibiliza
  • flexibiliză
  • flexibilizase
plural I (noi)
  • flexibilizăm
(să)
  • flexibilizăm
  • flexibilizam
  • flexibilizarăm
  • flexibilizaserăm
  • flexibilizasem
a II-a (voi)
  • flexibilizați
(să)
  • flexibilizați
  • flexibilizați
  • flexibilizarăți
  • flexibilizaserăți
  • flexibilizaseți
a III-a (ei, ele)
  • flexibilizea
(să)
  • flexibilizeze
  • flexibilizau
  • flexibiliza
  • flexibilizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

flexibilizat

  • 1. Care a devenit flexibil.
    surse: DEX '98 DEX '09

etimologie:

  • vezi flexibiliza
    surse: DEX '98 DEX '09

flexibiliza

  • 1. A face flexibil.
    surse: DEX '09 DEX '98 DN

etimologie:

  • Flexibil + sufix -iza.
    surse: DEX '98 DEX '09