2 intrări

3 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

fâicăvi vi [At: BIBLIA (1688), ap. TDRG / Pzi: vesc / E: fâicav] (Înv) A gângăvi.

fîĭcăvésc v. intr. (d. fîĭcav). Cant. Bîlbîĭ; gîngăvesc.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

fâicăví pers. 3 sg. fâicăvéște, vb. IV (înv.) a gângăvi.

Intrare: fâicăvire
fâicăvire infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • fâicăvire
  • fâicăvirea
plural
  • fâicăviri
  • fâicăvirile
genitiv-dativ singular
  • fâicăviri
  • fâicăvirii
plural
  • fâicăviri
  • fâicăvirilor
vocativ singular
plural
Intrare: fâicăvi
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • fâicăvi
  • fâicăvire
  • fâicăvit
  • fâicăvitu‑
  • fâicăvind
  • fâicăvindu‑
singular plural
  • fâicăvește
  • fâicăviți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • fâicăvesc
(să)
  • fâicăvesc
  • fâicăveam
  • fâicăvii
  • fâicăvisem
a II-a (tu)
  • fâicăvești
(să)
  • fâicăvești
  • fâicăveai
  • fâicăviși
  • fâicăviseși
a III-a (el, ea)
  • fâicăvește
(să)
  • fâicăvească
  • fâicăvea
  • fâicăvi
  • fâicăvise
plural I (noi)
  • fâicăvim
(să)
  • fâicăvim
  • fâicăveam
  • fâicăvirăm
  • fâicăviserăm
  • fâicăvisem
a II-a (voi)
  • fâicăviți
(să)
  • fâicăviți
  • fâicăveați
  • fâicăvirăți
  • fâicăviserăți
  • fâicăviseți
a III-a (ei, ele)
  • fâicăvesc
(să)
  • fâicăvească
  • fâicăveau
  • fâicăvi
  • fâicăviseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)