2 intrări

7 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

etanșeizat2, ~ă a [At: MDA ms / Pl: ~ați, ~e / E: etanșeiza] 1-2 Etanșat (1-2).

etanșeizat1 sn [At: MDA ms / Pl: ~uri / E: etanșeiza] 1-2 Etanșare (1-2).

etanșeizát, -ă adj. Ermetic închis ◊ „Geamurile, incasabile, erau prinse în benzi de cauciuc, perfect etanșeizate. I.B. 13 XI 82 p. 5 (din etanșeiza)

etanșeiza vt [At: MDA ms / Pzi: ~zez / E: cf. etanșeitate] A etanșa.

ETANȘEIZÁ vb. tr. a etanșa. (după fr. étancher)


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

etanșeizá vb., ind. prez. 1 sg. etanșeizéz, 3 sg. și pl. etanșeizeáză


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

ETANȘEIZÁ, etanșeizéz, vb. I. Tranz. A etanșa. (din etanș) [folosit în corpul DEX]

Intrare: etanșeizat
etanșeizat adjectiv
adjectiv (A2)
Surse flexiune: DOR
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • etanșeizat
  • etanșeizatul
  • etanșeizatu‑
  • etanșeiza
  • etanșeizata
plural
  • etanșeizați
  • etanșeizații
  • etanșeizate
  • etanșeizatele
genitiv-dativ singular
  • etanșeizat
  • etanșeizatului
  • etanșeizate
  • etanșeizatei
plural
  • etanșeizați
  • etanșeizaților
  • etanșeizate
  • etanșeizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: etanșeiza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • etanșeiza
  • etanșeizare
  • etanșeizat
  • etanșeizatu‑
  • etanșeizând
  • etanșeizându‑
singular plural
  • etanșeizea
  • etanșeizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • etanșeizez
(să)
  • etanșeizez
  • etanșeizam
  • etanșeizai
  • etanșeizasem
a II-a (tu)
  • etanșeizezi
(să)
  • etanșeizezi
  • etanșeizai
  • etanșeizași
  • etanșeizaseși
a III-a (el, ea)
  • etanșeizea
(să)
  • etanșeizeze
  • etanșeiza
  • etanșeiză
  • etanșeizase
plural I (noi)
  • etanșeizăm
(să)
  • etanșeizăm
  • etanșeizam
  • etanșeizarăm
  • etanșeizaserăm
  • etanșeizasem
a II-a (voi)
  • etanșeizați
(să)
  • etanșeizați
  • etanșeizați
  • etanșeizarăți
  • etanșeizaserăți
  • etanșeizaseți
a III-a (ei, ele)
  • etanșeizea
(să)
  • etanșeizeze
  • etanșeizau
  • etanșeiza
  • etanșeizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)