2 intrări

15 definiții

cloroformizáre sf [At: DA / Pl: ~zắri / E: cloroformiza] Anesteziere cu cloroform Si: (înv) cloroformare.

CLOROFORMIZÁRE, cloroformizări, s. f. Acțiunea de a cloroformiza și rezultatul ei. – V. cloroformiza.

CLOROFORMIZÁRE, cloroformizări, s. f. Acțiunea de a cloroformiza și rezultatul ei. – V. cloroformiza.

cloroformizáre s. f., g.-d. art. cloroformizării

CLOROFORMIZÁRE s.f. Acțiunea de a cloroformiza și rezultatul ei. [< cloroformiza].

cloroformizá vt [At: DA / Pzi: ~zéz / E: cloroform + -iza] A anestezia cu cloroform (înaintea unei intervenții chirurgicale) Si: (înv) a cloroforma.

CLOROFORMIZÁ, cloroformizez, vb. I. Tranz. A anestezia, a adormi un bolnav cu ajutorul cloroformului în vederea unei intervenții chirurgicale. – Cloroform + suf. -iza.

CLOROFORMIZÁ, cloroformizez, vb. I. Tranz. A anestezia, a adormi un bolnav cu ajutorul cloroformului înaintea unei intervenții chirurgicale. – Cloroform + suf. -iza.

CLOROFORMIZÁ, cloroformizez, vb. I. Tranz. A narcotiza (un bolnav) cu ajutorul cloroformului. Înainte de operație, bolnava a fost cloroformizată.

cloroformizá (a ~) vb., ind. prez. 3 cloroformizeáză

cloroformizá vb., ind. prez. 1 sg. cloroformizéz, 3 sg. și pl. cloroformizeáză

CLOROFORMIZÁ vb. I. tr. A amorți, a adormi, a narcotiza cu cloroform; a cloroforma. [< fr. chloroformiser].

CLOROFORMIZÁ vb. tr. a anestezia, a adormi un bolnav cu cloroform. (< fr. chloroformiser)

cloroformizà v. a adormi cu ajutorul cloroformului.

*cloroforméz și -mizéz v. tr. (d. cloroform; fr. chloroformer și -miser). Med. Adorm cu cloroform.

Intrare: cloroformiza
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) cloroformiza cloroformizare cloroformizat cloroformizând singular plural
cloroformizea cloroformizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) cloroformizez (să) cloroformizez cloroformizam cloroformizai cloroformizasem
a II-a (tu) cloroformizezi (să) cloroformizezi cloroformizai cloroformizași cloroformizaseși
a III-a (el, ea) cloroformizea (să) cloroformizeze cloroformiza cloroformiză cloroformizase
plural I (noi) cloroformizăm (să) cloroformizăm cloroformizam cloroformizarăm cloroformizaserăm, cloroformizasem*
a II-a (voi) cloroformizați (să) cloroformizați cloroformizați cloroformizarăți cloroformizaserăți, cloroformizaseți*
a III-a (ei, ele) cloroformizea (să) cloroformizeze cloroformizau cloroformiza cloroformizaseră
Intrare: cloroformizare
cloroformizare substantiv feminin
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular cloroformizare cloroformizarea
plural cloroformizări cloroformizările
genitiv-dativ singular cloroformizări cloroformizării
plural cloroformizări cloroformizărilor
vocativ singular
plural
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)