2 intrări

15 definiții

cloroformizare sf [At: DA / Pl: ~zări / E: cloroformiza] Anesteziere cu cloroform Si: (înv) cloroformare.

CLOROFORMIZÁRE, cloroformizări, s. f. Acțiunea de a cloroformiza și rezultatul ei. – V. cloroformiza.

CLOROFORMIZÁRE, cloroformizări, s. f. Acțiunea de a cloroformiza și rezultatul ei. – V. cloroformiza.

cloroformizáre s. f., g.-d. art. cloroformizării

CLOROFORMIZÁRE s.f. Acțiunea de a cloroformiza și rezultatul ei. [< cloroformiza].

cloroformiza vt [At: DA / Pzi: ~zéz / E: cloroform + -iza] A anestezia cu cloroform (înaintea unei intervenții chirurgicale) Si: (înv) a cloroforma.

CLOROFORMIZÁ, cloroformizez, vb. I. Tranz. A anestezia, a adormi un bolnav cu ajutorul cloroformului în vederea unei intervenții chirurgicale. – Cloroform + suf. -iza.

CLOROFORMIZÁ, cloroformizez, vb. I. Tranz. A anestezia, a adormi un bolnav cu ajutorul cloroformului înaintea unei intervenții chirurgicale. – Cloroform + suf. -iza.

CLOROFORMIZÁ, cloroformizez, vb. I. Tranz. A narcotiza (un bolnav) cu ajutorul cloroformului. Înainte de operație, bolnava a fost cloroformizată.

cloroformizá (a ~) vb., ind. prez. 3 cloroformizeáză

cloroformizá vb., ind. prez. 1 sg. cloroformizéz, 3 sg. și pl. cloroformizeáză

CLOROFORMIZÁ vb. I. tr. A amorți, a adormi, a narcotiza cu cloroform; a cloroforma. [< fr. chloroformiser].

CLOROFORMIZÁ vb. tr. a anestezia, a adormi un bolnav cu cloroform. (< fr. chloroformiser)

cloroformizà v. a adormi cu ajutorul cloroformului.

*cloroforméz și -mizéz v. tr. (d. cloroform; fr. chloroformer și -miser). Med. Adorm cu cloroform.

Intrare: cloroformiza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • cloroformiza
  • cloroformizare
  • cloroformizat
  • cloroformizatu‑
  • cloroformizând
  • cloroformizându‑
singular plural
  • cloroformizea
  • cloroformizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • cloroformizez
(să)
  • cloroformizez
  • cloroformizam
  • cloroformizai
  • cloroformizasem
a II-a (tu)
  • cloroformizezi
(să)
  • cloroformizezi
  • cloroformizai
  • cloroformizași
  • cloroformizaseși
a III-a (el, ea)
  • cloroformizea
(să)
  • cloroformizeze
  • cloroformiza
  • cloroformiză
  • cloroformizase
plural I (noi)
  • cloroformizăm
(să)
  • cloroformizăm
  • cloroformizam
  • cloroformizarăm
  • cloroformizaserăm
  • cloroformizasem
a II-a (voi)
  • cloroformizați
(să)
  • cloroformizați
  • cloroformizați
  • cloroformizarăți
  • cloroformizaserăți
  • cloroformizaseți
a III-a (ei, ele)
  • cloroformizea
(să)
  • cloroformizeze
  • cloroformizau
  • cloroformiza
  • cloroformizaseră
Intrare: cloroformizare
cloroformizare substantiv feminin
substantiv feminin (F113)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • cloroformizare
  • cloroformizarea
plural
  • cloroformizări
  • cloroformizările
genitiv-dativ singular
  • cloroformizări
  • cloroformizării
plural
  • cloroformizări
  • cloroformizărilor
vocativ singular
plural
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)