2 intrări

6 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

cerebralizát1 sn [At: MDA ms / Pl: ~uri / E: cerebraliza] 1-5 Cerebralizare (1-5).

cerebralizat2, ~ă a [At: MDA ms / Pl: ~ați, ~e / E: cerebraliza] 1-5 Căruia i s-a conferit un caracter cerebral (1-5).

cerebraliza v [At: DN3 / Pzi: ~zez / E: cerebral + -iza] 1-5 A da un caracter cerebral (5-9).

CEREBRALIZÁ vb. I. tr. A da un caracter cerebral. [< cerebral + -iza].


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

cerebralizá vb., ind. prez. 1 sg. cerebralizéz, 3 sg. și pl. cerebralizeáză


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

CEREBRALIZÁT, -Ă, cerebralizați, -te, adj. v. CEREBRALIZA. – [DN]

Intrare: cerebralizat
cerebralizat adjectiv
adjectiv (A2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • cerebralizat
  • cerebralizatul
  • cerebralizatu‑
  • cerebraliza
  • cerebralizata
plural
  • cerebralizați
  • cerebralizații
  • cerebralizate
  • cerebralizatele
genitiv-dativ singular
  • cerebralizat
  • cerebralizatului
  • cerebralizate
  • cerebralizatei
plural
  • cerebralizați
  • cerebralizaților
  • cerebralizate
  • cerebralizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: cerebraliza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • cerebraliza
  • cerebralizare
  • cerebralizat
  • cerebralizatu‑
  • cerebralizând
  • cerebralizându‑
singular plural
  • cerebralizea
  • cerebralizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • cerebralizez
(să)
  • cerebralizez
  • cerebralizam
  • cerebralizai
  • cerebralizasem
a II-a (tu)
  • cerebralizezi
(să)
  • cerebralizezi
  • cerebralizai
  • cerebralizași
  • cerebralizaseși
a III-a (el, ea)
  • cerebralizea
(să)
  • cerebralizeze
  • cerebraliza
  • cerebraliză
  • cerebralizase
plural I (noi)
  • cerebralizăm
(să)
  • cerebralizăm
  • cerebralizam
  • cerebralizarăm
  • cerebralizaserăm
  • cerebralizasem
a II-a (voi)
  • cerebralizați
(să)
  • cerebralizați
  • cerebralizați
  • cerebralizarăți
  • cerebralizaserăți
  • cerebralizaseți
a III-a (ei, ele)
  • cerebralizea
(să)
  • cerebralizeze
  • cerebralizau
  • cerebraliza
  • cerebralizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)