2 intrări

2 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

înnăclăi vtr [At: DEX2 / Pzi: ~esc / E: în- + năclăi] (Pfm) 1-4 A (se) murdări rău (cu o substanță lipicioasă).


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

înnăclăí vb. (sil. -clă-), ind. prez. 1 sg. și 3 pl. înnăclăiésc, imperf. 3 sg. înnăclăiá, conj. prez. 3 sg. și pl. înnăclăiáscă

Intrare: înnăclăire
înnăclăire infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • înnăclăire
  • ‑nnăclăire
  • înnăclăirea
  • ‑nnăclăirea
plural
  • înnăclăiri
  • ‑nnăclăiri
  • înnăclăirile
  • ‑nnăclăirile
genitiv-dativ singular
  • înnăclăiri
  • ‑nnăclăiri
  • înnăclăirii
  • ‑nnăclăirii
plural
  • înnăclăiri
  • ‑nnăclăiri
  • înnăclăirilor
  • ‑nnăclăirilor
vocativ singular
plural
Intrare: înnăclăi
  • silabație: -clă- info
verb (VT408)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • înnăclăi
  • ‑nnăclăi
  • înnăclăire
  • ‑nnăclăire
  • înnăclăit
  • ‑nnăclăit
  • înnăclăitu‑
  • ‑nnăclăitu‑
  • înnăclăind
  • ‑nnăclăind
  • înnăclăindu‑
  • ‑nnăclăindu‑
singular plural
  • înnăclăiește
  • ‑nnăclăiește
  • înnăclăiți
  • ‑nnăclăiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • înnăclăiesc
  • ‑nnăclăiesc
(să)
  • înnăclăiesc
  • ‑nnăclăiesc
  • înnăclăiam
  • ‑nnăclăiam
  • înnăclăii
  • ‑nnăclăii
  • înnăclăisem
  • ‑nnăclăisem
a II-a (tu)
  • înnăclăiești
  • ‑nnăclăiești
(să)
  • înnăclăiești
  • ‑nnăclăiești
  • înnăclăiai
  • ‑nnăclăiai
  • înnăclăiși
  • ‑nnăclăiși
  • înnăclăiseși
  • ‑nnăclăiseși
a III-a (el, ea)
  • înnăclăiește
  • ‑nnăclăiește
(să)
  • înnăclăiască
  • ‑nnăclăiască
  • înnăclăia
  • ‑nnăclăia
  • înnăclăi
  • ‑nnăclăi
  • înnăclăise
  • ‑nnăclăise
plural I (noi)
  • înnăclăim
  • ‑nnăclăim
(să)
  • înnăclăim
  • ‑nnăclăim
  • înnăclăiam
  • ‑nnăclăiam
  • înnăclăirăm
  • ‑nnăclăirăm
  • înnăclăiserăm
  • ‑nnăclăiserăm
  • înnăclăisem
  • ‑nnăclăisem
a II-a (voi)
  • înnăclăiți
  • ‑nnăclăiți
(să)
  • înnăclăiți
  • ‑nnăclăiți
  • înnăclăiați
  • ‑nnăclăiați
  • înnăclăirăți
  • ‑nnăclăirăți
  • înnăclăiserăți
  • ‑nnăclăiserăți
  • înnăclăiseți
  • ‑nnăclăiseți
a III-a (ei, ele)
  • înnăclăiesc
  • ‑nnăclăiesc
(să)
  • înnăclăiască
  • ‑nnăclăiască
  • înnăclăiau
  • ‑nnăclăiau
  • înnăclăi
  • ‑nnăclăi
  • înnăclăiseră
  • ‑nnăclăiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)