Modelul de flexiune V93 (da (vb.))

verb (VT93)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • da
  • dare
  • dat
  • datu‑
  • dând
  • dându‑
singular plural
  • dă
  • dați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • dau
(să)
  • dau
  • dădeam
  • dam
  • dedeam
  • dădui
  • dedei
  • detei
  • dădusem
  • dasem
  • dedesem
  • detesem
a II-a (tu)
  • dai
(să)
  • dai
  • dădeai
  • dai
  • dedeai
  • dăduși
  • dedeși
  • deteși
  • dăduseși
  • daseși
  • dedeseși
  • deteseși
a III-a (el, ea)
  • dă
(să)
  • dea
  • deie
  • dădea
  • da
  • dedea
  • dădu
  • dede
  • dete
  • dăduse
  • dase
  • dedese
  • detese
plural I (noi)
  • dăm
(să)
  • dăm
  • dădeam
  • dam
  • dedeam
  • dădurăm
  • dederăm
  • deterăm
  • dăduserăm
  • dădusem
  • daserăm
  • dasem
  • dedeserăm
  • dedesem
  • deteserăm
  • detesem
a II-a (voi)
  • dați
(să)
  • dați
  • dădeați
  • dați
  • dedeați
  • dădurăți
  • dederăți
  • deterăți
  • dăduserăți
  • dăduseți
  • daserăți
  • daseți
  • dedeserăți
  • dedeseți
  • deteserăți
  • deteseți
a III-a (ei, ele)
  • dau
(să)
  • dea
  • deie
  • dădeau
  • dau
  • dedeau
  • dădu
  • dederă
  • deteră
  • dăduseră
  • daseră
  • dedeseră
  • deteseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

da2 (vb.)

toate modelele de tip V