Modelul de flexiune V67 (lăsa)

verb (VT67)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • lăsa
  • lăsare
  • lăsat
  • lăsatu‑
  • lăsând
  • lăsându‑
singular plural
  • la
  • lăsați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • las
  • lăs
(să)
  • las
  • lăs
  • lăsam
  • lăsai
  • lăsasem
a II-a (tu)
  • lași
  • leși
(să)
  • lași
  • leși
  • lăsai
  • lăsași
  • lăsaseși
a III-a (el, ea)
  • la
(să)
  • lase
  • lese
  • lăsa
  • lăsă
  • lăsase
plural I (noi)
  • lăsăm
(să)
  • lăsăm
  • lăsam
  • lăsarăm
  • lăsaserăm
  • lăsasem
a II-a (voi)
  • lăsați
(să)
  • lăsați
  • lăsați
  • lăsarăți
  • lăsaserăți
  • lăsaseți
a III-a (ei, ele)
  • la
(să)
  • lase
  • lese
  • lăsau
  • lăsa
  • lăsaseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

lăsa

toate modelele de tip V