Modelul de flexiune V306 (înghiți)

verb (VT306)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • înghiți
  • ‑nghiți
  • înghițire
  • ‑nghițire
  • înghițit
  • ‑nghițit
  • înghițitu‑
  • ‑nghițitu‑
  • înghițind
  • ‑nghițind
  • înghițindu‑
  • ‑nghițindu‑
singular plural
  • înghite
  • ‑nghite
  • înghițiți
  • ‑nghițiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • înghit
  • ‑nghit
(să)
  • înghit
  • ‑nghit
  • înghițeam
  • ‑nghițeam
  • înghiții
  • ‑nghiții
  • înghițisem
  • ‑nghițisem
a II-a (tu)
  • înghiți
  • ‑nghiți
(să)
  • înghiți
  • ‑nghiți
  • înghițeai
  • ‑nghițeai
  • înghițiși
  • ‑nghițiși
  • înghițiseși
  • ‑nghițiseși
a III-a (el, ea)
  • înghite
  • ‑nghite
(să)
  • înghi
  • ‑nghi
  • înghițea
  • ‑nghițea
  • înghiți
  • ‑nghiți
  • înghițise
  • ‑nghițise
plural I (noi)
  • înghițim
  • ‑nghițim
(să)
  • înghițim
  • ‑nghițim
  • înghițeam
  • ‑nghițeam
  • înghițirăm
  • ‑nghițirăm
  • înghițiserăm
  • ‑nghițiserăm
  • înghițisem
  • ‑nghițisem
a II-a (voi)
  • înghițiți
  • ‑nghițiți
(să)
  • înghițiți
  • ‑nghițiți
  • înghițeați
  • ‑nghițeați
  • înghițirăți
  • ‑nghițirăți
  • înghițiserăți
  • ‑nghițiserăți
  • înghițiseți
  • ‑nghițiseți
a III-a (ei, ele)
  • înghit
  • ‑nghit
(să)
  • înghi
  • ‑nghi
  • înghițeau
  • ‑nghițeau
  • înghiți
  • ‑nghiți
  • înghițiseră
  • ‑nghițiseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

asmuți împuți1 (1 -t) înghiți

toate modelele de tip V