Modelul de flexiune V305 (învârti (1 -t))

verb (VT305)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • învârti
  • ‑nvârti
  • învârtire
  • ‑nvârtire
  • învârtit
  • ‑nvârtit
  • învârtitu‑
  • ‑nvârtitu‑
  • învârtind
  • ‑nvârtind
  • învârtindu‑
  • ‑nvârtindu‑
singular plural
  • învârte
  • ‑nvârte
  • învârtiți
  • ‑nvârtiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • învârt
  • ‑nvârt
(să)
  • învârt
  • ‑nvârt
  • învârteam
  • ‑nvârteam
  • învârtii
  • ‑nvârtii
  • învârtisem
  • ‑nvârtisem
a II-a (tu)
  • învârți
  • ‑nvârți
(să)
  • învârți
  • ‑nvârți
  • învârteai
  • ‑nvârteai
  • învârtiși
  • ‑nvârtiși
  • învârtiseși
  • ‑nvârtiseși
a III-a (el, ea)
  • învârte
  • ‑nvârte
(să)
  • învârtă
  • ‑nvârtă
  • învârtea
  • ‑nvârtea
  • învârti
  • ‑nvârti
  • învârtise
  • ‑nvârtise
plural I (noi)
  • învârtim
  • ‑nvârtim
(să)
  • învârtim
  • ‑nvârtim
  • învârteam
  • ‑nvârteam
  • învârtirăm
  • ‑nvârtirăm
  • învârtiserăm
  • ‑nvârtiserăm
  • învârtisem
  • ‑nvârtisem
a II-a (voi)
  • învârtiți
  • ‑nvârtiți
(să)
  • învârtiți
  • ‑nvârtiți
  • învârteați
  • ‑nvârteați
  • învârtirăți
  • ‑nvârtirăți
  • învârtiserăți
  • ‑nvârtiserăți
  • învârtiseți
  • ‑nvârtiseți
a III-a (ei, ele)
  • învârt
  • ‑nvârt
(să)
  • învârtă
  • ‑nvârtă
  • învârteau
  • ‑nvârteau
  • învârti
  • ‑nvârti
  • învârtiseră
  • ‑nvârtiseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

dezvârti învârti1 (1 -t)

toate modelele de tip V