Modelul de flexiune V215 (înșeua)

verb (VT215)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • înșeua
  • ‑nșeua
  • înșeuare
  • ‑nșeuare
  • înșeuat
  • ‑nșeuat
  • înșeuatu‑
  • ‑nșeuatu‑
  • înșeuând
  • ‑nșeuând
  • înșeuându‑
  • ‑nșeuându‑
singular plural
  • înșeua
  • ‑nșeua
  • înșeuea
  • ‑nșeuea
  • înșeuați
  • ‑nșeuați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • înșeuez
  • ‑nșeuez
(să)
  • înșeuez
  • ‑nșeuez
  • înșeuam
  • ‑nșeuam
  • înșeuai
  • ‑nșeuai
  • înșeuasem
  • ‑nșeuasem
a II-a (tu)
  • înșeuezi
  • ‑nșeuezi
(să)
  • înșeuezi
  • ‑nșeuezi
  • înșeuai
  • ‑nșeuai
  • înșeuași
  • ‑nșeuași
  • înșeuaseși
  • ‑nșeuaseși
a III-a (el, ea)
  • înșeua
  • ‑nșeua
  • înșeuea
  • ‑nșeuea
(să)
  • înșeueze
  • ‑nșeueze
  • înșeua
  • ‑nșeua
  • înșeuă
  • ‑nșeuă
  • înșeuase
  • ‑nșeuase
plural I (noi)
  • înșeuăm
  • ‑nșeuăm
(să)
  • înșeuăm
  • ‑nșeuăm
  • înșeuam
  • ‑nșeuam
  • înșeuarăm
  • ‑nșeuarăm
  • înșeuaserăm
  • ‑nșeuaserăm
  • înșeuasem
  • ‑nșeuasem
a II-a (voi)
  • înșeuați
  • ‑nșeuați
(să)
  • înșeuați
  • ‑nșeuați
  • înșeuați
  • ‑nșeuați
  • înșeuarăți
  • ‑nșeuarăți
  • înșeuaserăți
  • ‑nșeuaserăți
  • înșeuaseți
  • ‑nșeuaseți
a III-a (ei, ele)
  • înșeua
  • ‑nșeua
  • înșeuea
  • ‑nșeuea
(să)
  • înșeueze
  • ‑nșeueze
  • înșeuau
  • ‑nșeuau
  • înșeua
  • ‑nșeua
  • înșeuaseră
  • ‑nșeuaseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

deșeua înșeua înzăua piua (vb.)

toate modelele de tip V