Modelul de flexiune V208 (îngenunchea (1 -chez))

verb (VT208)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • îngenunchea
  • ‑ngenunchea
  • îngenunchere
  • ‑ngenunchere
  • îngenuncheat
  • ‑ngenuncheat
  • îngenuncheatu‑
  • ‑ngenuncheatu‑
  • îngenunchind
  • ‑ngenunchind
  • îngenunchindu‑
  • ‑ngenunchindu‑
singular plural
  • îngenunchea
  • ‑ngenunchea
  • îngenuncheați
  • ‑ngenuncheați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • îngenunchez
  • ‑ngenunchez
(să)
  • îngenunchez
  • ‑ngenunchez
  • îngenuncheam
  • ‑ngenuncheam
  • îngenuncheai
  • ‑ngenuncheai
  • îngenuncheasem
  • ‑ngenuncheasem
a II-a (tu)
  • îngenunchezi
  • ‑ngenunchezi
(să)
  • îngenunchezi
  • ‑ngenunchezi
  • îngenuncheai
  • ‑ngenuncheai
  • îngenuncheași
  • ‑ngenuncheași
  • îngenuncheaseși
  • ‑ngenuncheaseși
a III-a (el, ea)
  • îngenunchea
  • ‑ngenunchea
(să)
  • îngenuncheze
  • ‑ngenuncheze
  • îngenunchea
  • ‑ngenunchea
  • îngenunche
  • ‑ngenunche
  • îngenunchease
  • ‑ngenunchease
plural I (noi)
  • îngenunchem
  • ‑ngenunchem
(să)
  • îngenunchem
  • ‑ngenunchem
  • îngenuncheam
  • ‑ngenuncheam
  • îngenunchearăm
  • ‑ngenunchearăm
  • îngenuncheaserăm
  • ‑ngenuncheaserăm
  • îngenuncheasem
  • ‑ngenuncheasem
a II-a (voi)
  • îngenuncheați
  • ‑ngenuncheați
(să)
  • îngenuncheați
  • ‑ngenuncheați
  • îngenuncheați
  • ‑ngenuncheați
  • îngenunchearăți
  • ‑ngenunchearăți
  • îngenuncheaserăți
  • ‑ngenuncheaserăți
  • îngenuncheaseți
  • ‑ngenuncheaseți
a III-a (ei, ele)
  • îngenunchea
  • ‑ngenunchea
(să)
  • îngenuncheze
  • ‑ngenuncheze
  • îngenuncheau
  • ‑ngenuncheau
  • îngenunchea
  • ‑ngenunchea
  • îngenuncheaseră
  • ‑ngenuncheaseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

despăduchea desperechea împărechea împerechea îngenunchea1 (1 -chez) înmănunchea întortochea mănunchea păduchea părechea strechea șuchea urechea

toate modelele de tip V