Modelul de flexiune V102 (învia (1 -i))

verb (VT102)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • învia
  • ‑nvia
  • înviere
  • ‑nviere
  • înviat
  • ‑nviat
  • înviatu‑
  • ‑nviatu‑
  • înviind
  • ‑nviind
  • înviindu‑
  • ‑nviindu‑
singular plural
  • învie
  • ‑nvie
  • înviați
  • ‑nviați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • învii
  • ‑nvii
(să)
  • învii
  • ‑nvii
  • înviam
  • ‑nviam
  • înviai
  • ‑nviai
  • înviasem
  • ‑nviasem
a II-a (tu)
  • învii
  • ‑nvii
(să)
  • învii
  • ‑nvii
  • înviai
  • ‑nviai
  • înviași
  • ‑nviași
  • înviaseși
  • ‑nviaseși
a III-a (el, ea)
  • învie
  • ‑nvie
(să)
  • învie
  • ‑nvie
  • învia
  • ‑nvia
  • învie
  • ‑nvie
  • înviase
  • ‑nviase
plural I (noi)
  • înviem
  • ‑nviem
(să)
  • înviem
  • ‑nviem
  • înviam
  • ‑nviam
  • înviarăm
  • ‑nviarăm
  • înviaserăm
  • ‑nviaserăm
  • înviasem
  • ‑nviasem
a II-a (voi)
  • înviați
  • ‑nviați
(să)
  • înviați
  • ‑nviați
  • înviați
  • ‑nviați
  • înviarăți
  • ‑nviarăți
  • înviaserăți
  • ‑nviaserăți
  • înviaseți
  • ‑nviaseți
a III-a (ei, ele)
  • învie
  • ‑nvie
(să)
  • învie
  • ‑nvie
  • înviau
  • ‑nviau
  • învia
  • ‑nvia
  • înviaseră
  • ‑nviaseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

adia deschia îmbia înfelia (1 -lii) învia1 (1 -i) reînvia1 (1 -ii)

toate modelele de tip V