Modelul de flexiune N4 (mintean)

Descriere: e'a/'e

substantiv neutru (N4)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mintean
  • minteanul
  • minteanu‑
plural
  • mintene
  • mintenele
genitiv-dativ singular
  • mintean
  • minteanului
plural
  • mintene
  • mintenelor
vocativ singular
plural

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

armean3 (s.n.) căleap gogleaz mărgean (pl. -ene) mintean oplean porculean (pl. -ene) sătulean streaz șulean2 (pl. -ene) văsulean

toate modelele de tip N