Modelul de flexiune M98 (târlici)

substantiv masculin (M98)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
plural
  • târlici
  • târlicii
genitiv-dativ singular
plural
  • târlici
  • târlicilor
vocativ singular
plural
  • târlicilor

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

adidași adopțieni amerindieni amfineurieni babuși belgi berneveci bernevici bernivici blugi blugingi buci1 (s.m.) catarinieni catifeluți cățuni cerci chelonieni chilichi cintieni cioareci cioci2 (s.m.pl.) cirichi cistercieni cotilosaurieni cotilozaurieni cozondraci dinozaurieni durligi (s.m.pl.) eisenachieni fungi (subst.) gaci hidracarieni hominieni iapigi inchi indieni lacertilieni lemurieni luciferieni manchesterieni năticaci nuraghi ofidieni opintici osteopterigieni pași păpucichi pistrigi Porci prehominieni proboscidieni prosimieni prozaurieni pterozaurieni saurieni saurofidieni sauropterigieni scornâci selacieni siamoieni sirenieni sosoloci stărlici tarsieni taurischi taurisci tocmagi trocaci țâțârigi

toate modelele de tip M