Modelul de flexiune F85 (gașcă)

Descriere: 'a/'ă + șc/șt

substantiv feminin (F85)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • gașcă
  • gașca
plural
  • găști
  • găștile
genitiv-dativ singular
  • găști
  • găștii
plural
  • găști
  • găștilor
vocativ singular
plural

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

bașcă bumașcă frașcă gașcă hașcă1 (pl. -ti) pașcă păpălașcă pitrașcă plașcă1 (pl. -ști) plevașcă rubașcă tarașcă tașcă trapașcă trașcă

toate modelele de tip F