Modelul de flexiune F84 (mască)

Descriere: 'a/'ă + sc/șt

substantiv feminin (F84)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mască
  • masca
plural
  • măști
  • măștile
genitiv-dativ singular
  • măști
  • măștii
plural
  • măști
  • măștilor
vocativ singular
plural

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

antimască bască1 (pl. -i) cască crască hască mască palască pască (g.-d. art. păștii) privască sască (săști)

toate modelele de tip F