Modelul de flexiune A123 (lai)

Descriere: 'a/'ă

adjectiv (A123)
Surse flexiune: DOR
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • lai
  • laiul
  • laiu‑
  • laie
  • laia
plural
  • lăi
  • lăii
  • lăi
  • lăile
genitiv-dativ singular
  • lai
  • laiului
  • lăi
  • lăii
plural
  • lăi
  • lăilor
  • lăi
  • lăilor
vocativ singular
plural

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

lai plăvai

toate modelele de tip A