O definiție pentru eminescianizare

Dicționare morfologice

Indică formele flexionare ale cuvintelor (conjugări, declinări).

eminescianizá vb., ind. prez. 1 sg. eminescianizéz, 3 sg. și pl. eminescianizeáză

Intrare: eminescianizare
eminescianizare infinitiv lung
infinitiv lung (IL113)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • eminescianizare
  • eminescianizarea
plural
  • eminescianizări
  • eminescianizările
genitiv-dativ singular
  • eminescianizări
  • eminescianizării
plural
  • eminescianizări
  • eminescianizărilor
vocativ singular
plural