7 definiții pentru caldeean / chaldeean (s.m.) chaldeean


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

caldeean, ~ă [At: DEX2 / Pl: ~eni, ~ene / E: fr Chaldéen] 1-2 smf, a (Persoană) din Caldeea. 3 smp Populație din Caldeea.

CALDEEÁN, -Ă, caldeeni, -e, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană originară sau locuitor din Caldeea antică. 2. Adj. Care aparține Caldeei sau caldeenilor (1), referitor la Caldeea ori la caldeeni. [Pr.: -de-ean.Var.: chaldeeán, -ă s. m. și f.] – Din fr. chaldéen.

CALDEEÁN, -Ă, caldeeni, -e, adj., s. m. și f. (Persoană) din Caldeea. [Pr.: -de-ean] – Din fr. Chaldéen.

CALDEEÁN, -Ă adj., s. m. f. (locuitor) din Caldeea. ◊ (s. f.) limbă semitică vorbită în Caldeea. (< fr. chaldéen)

CHALDEEÁN, -Ă, adj., s. m. și f. v. caldeean.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

caldeeán / chaldeeán [ch pron. c] (-de-ean) adj. m., s. m., pl. caldeéni / chaldeéni (-de-eni); adj. f., s. f. caldeeánă / chaldeeánă, pl. caldeéne / chaldeéne

chaldeeán v. caldeeán.

Intrare: caldeean / chaldeean (s.m.)
caldeean2 (s.m.) substantiv masculin
  • silabație: cal-de-ean
substantiv masculin (M20)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • caldeean
  • caldeeanul
  • caldeeanu‑
plural
  • caldeeni
  • caldeenii
genitiv-dativ singular
  • caldeean
  • caldeeanului
plural
  • caldeeni
  • caldeenilor
vocativ singular
plural
chaldeean2 (s.m.) substantiv masculin
  • silabație: chal-de-ean
  • pronunție: caldeean
substantiv masculin (M20)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • chaldeean
  • chaldeeanul
  • chaldeeanu‑
plural
  • chaldeeni
  • chaldeenii
genitiv-dativ singular
  • chaldeean
  • chaldeeanului
plural
  • chaldeeni
  • chaldeenilor
vocativ singular
plural
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

caldeean / chaldeean, -ă (persoană) caldeeană chaldeean chaldeeană

  • 1. Persoană originară sau locuitor din Caldeea antică.
    surse: DEX '09 MDN '00

etimologie: