5 definiții pentru băltit (lăsat)
Explicative DEX
băltit4, ~ă a [At: CIHAC I, 22 / V: (reg) ~lțit4, ~tât / Pl: ~iți, ~e / E: bălti2] (Reg) 1 (D. funii întinse) Lăsat la mijloc. 2 (D. construcții) Surpat până la pământ. 3-4 (D. împletituri) Slăbit și lăsat până la pământ. corectat(ă)
BĂLTIT, BĂLȚIT1 adj. p. BĂLTI1,2, BĂLȚI1,2 ¶ 2 Lăsat în jos, destins, slăbit.
- sursa: CADE (1926-1931)
- adăugată de Onukka
- acțiuni
băltât a vz bălțit4
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
bălțit4, ~ă a vz băltit4
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
bălțit a. lăsat in jos de mijloc: frânghie bălțită. [Cf. balț].
- sursa: Șăineanu, ed. VI (1929)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
Intrare: băltit (lăsat)
băltit1 (adj.) adjectiv
adjectiv (A2) | masculin | feminin | |||
nearticulat | articulat | nearticulat | articulat | ||
nominativ-acuzativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
genitiv-dativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
vocativ | singular | — | — | ||
plural | — | — |
bălțit1 (adj.) adjectiv
adjectiv (A2) Surse flexiune: DOR | masculin | feminin | |||
nearticulat | articulat | nearticulat | articulat | ||
nominativ-acuzativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
genitiv-dativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
vocativ | singular | — | — | ||
plural | — | — |
băltât adjectiv
adjectiv (A2) | masculin | feminin | |||
nearticulat | articulat | nearticulat | articulat | ||
nominativ-acuzativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
genitiv-dativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
vocativ | singular | — | — | ||
plural | — | — |
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)
Aceste definiții sunt compilate de echipa dexonline. Definițiile originale se află pe fila definiții. Puteți reordona filele pe pagina de preferințe.
arată:
băltit, băltităadjectiv
regional
Lista completă de definiții se află pe fila - 1. (Despre funii întinse) Lăsat la mijloc. MDA2
- 2. (Despre construcții) Surpat până la pământ. MDA2
- 3. (Despre împletituri) Slăbit și lăsat până la pământ. MDA2 CADE
etimologie:
- bălti MDA2