3 definiții pentru îmbiserici


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

îmbiserici vtr [At: PANN, A. 8/14 / S și: (înv) înb~ / V: (înv; cscj) ~ica / Pzi: ~icesc / E: în- + biserică cf vsl въцръкъвити] (Înv) 1-2 A (se) introduce în rândul credincioșilor.

îmbisericésc (mă) v. refl. Mă duc la (intru în) biserică ca să mă închin (Pan).


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

îmbisericí, îmbisericésc, vb. IV refl. (reg.) a se introduce în rândul credincioșilor, a se număra printre credincioși.

Intrare: îmbiserici
verb (V406)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • îmbiserici
  • ‑mbiserici
  • îmbisericire
  • ‑mbisericire
  • îmbisericit
  • ‑mbisericit
  • îmbisericitu‑
  • ‑mbisericitu‑
  • îmbisericind
  • ‑mbisericind
  • îmbisericindu‑
  • ‑mbisericindu‑
singular plural
  • îmbisericește
  • ‑mbisericește
  • îmbisericiți
  • ‑mbisericiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • îmbisericesc
  • ‑mbisericesc
(să)
  • îmbisericesc
  • ‑mbisericesc
  • îmbisericeam
  • ‑mbisericeam
  • îmbisericii
  • ‑mbisericii
  • îmbisericisem
  • ‑mbisericisem
a II-a (tu)
  • îmbisericești
  • ‑mbisericești
(să)
  • îmbisericești
  • ‑mbisericești
  • îmbisericeai
  • ‑mbisericeai
  • îmbisericiși
  • ‑mbisericiși
  • îmbisericiseși
  • ‑mbisericiseși
a III-a (el, ea)
  • îmbisericește
  • ‑mbisericește
(să)
  • îmbisericească
  • ‑mbisericească
  • îmbisericea
  • ‑mbisericea
  • îmbiserici
  • ‑mbiserici
  • îmbisericise
  • ‑mbisericise
plural I (noi)
  • îmbisericim
  • ‑mbisericim
(să)
  • îmbisericim
  • ‑mbisericim
  • îmbisericeam
  • ‑mbisericeam
  • îmbisericirăm
  • ‑mbisericirăm
  • îmbisericiserăm
  • ‑mbisericiserăm
  • îmbisericisem
  • ‑mbisericisem
a II-a (voi)
  • îmbisericiți
  • ‑mbisericiți
(să)
  • îmbisericiți
  • ‑mbisericiți
  • îmbisericeați
  • ‑mbisericeați
  • îmbisericirăți
  • ‑mbisericirăți
  • îmbisericiserăți
  • ‑mbisericiserăți
  • îmbisericiseți
  • ‑mbisericiseți
a III-a (ei, ele)
  • îmbisericesc
  • ‑mbisericesc
(să)
  • îmbisericească
  • ‑mbisericească
  • îmbisericeau
  • ‑mbisericeau
  • îmbiserici
  • ‑mbiserici
  • îmbisericiseră
  • ‑mbisericiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)