3 definiții pentru zăpreti zăprăti


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

zăpreti [At: PSALT. 223 / Pzi: ~tesc / E: slv запрети] 1 vi (Înv; ccd) A insipira teamă Si: a porunci (1). 2 vt (Îvr) A certa (1). 3 vt (Îvr) A dojeni (9).

zăpretésc v. tr. (ca și zăpresc). Ps. S. ș. a. Opresc. Îngrozesc. – Și -ătesc.


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

ZĂPRETÍ, zăpretésc, vb. IV. Tranz. 1. A opri. 2. (Înv.) A înfricoșa. (cf. zăpri)

Intrare: zăpreti
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zăpreti
  • zăpretire
  • zăpretit
  • zăpretitu‑
  • zăpretind
  • zăpretindu‑
singular plural
  • zăpretește
  • zăpretiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zăpretesc
(să)
  • zăpretesc
  • zăpreteam
  • zăpretii
  • zăpretisem
a II-a (tu)
  • zăpretești
(să)
  • zăpretești
  • zăpreteai
  • zăpretiși
  • zăpretiseși
a III-a (el, ea)
  • zăpretește
(să)
  • zăpretească
  • zăpretea
  • zăpreti
  • zăpretise
plural I (noi)
  • zăpretim
(să)
  • zăpretim
  • zăpreteam
  • zăpretirăm
  • zăpretiserăm
  • zăpretisem
a II-a (voi)
  • zăpretiți
(să)
  • zăpretiți
  • zăpreteați
  • zăpretirăți
  • zăpretiserăți
  • zăpretiseți
a III-a (ei, ele)
  • zăpretesc
(să)
  • zăpretească
  • zăpreteau
  • zăpreti
  • zăpretiseră
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zăprăti
  • zăprătire
  • zăprătit
  • zăprătitu‑
  • zăprătind
  • zăprătindu‑
singular plural
  • zăprătește
  • zăprătiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zăprătesc
(să)
  • zăprătesc
  • zăprăteam
  • zăprătii
  • zăprătisem
a II-a (tu)
  • zăprătești
(să)
  • zăprătești
  • zăprăteai
  • zăprătiși
  • zăprătiseși
a III-a (el, ea)
  • zăprătește
(să)
  • zăprătească
  • zăprătea
  • zăprăti
  • zăprătise
plural I (noi)
  • zăprătim
(să)
  • zăprătim
  • zăprăteam
  • zăprătirăm
  • zăprătiserăm
  • zăprătisem
a II-a (voi)
  • zăprătiți
(să)
  • zăprătiți
  • zăprăteați
  • zăprătirăți
  • zăprătiserăți
  • zăprătiseți
a III-a (ei, ele)
  • zăprătesc
(să)
  • zăprătească
  • zăprăteau
  • zăprăti
  • zăprătiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)