2 intrări

3 definiții

convertibilizáre s. f., g.-d. art. convertibilizării

convertibilizá vb., ind. prez. 3 sg. și pl. convertibilizeáză

CONVERTIBILIZÁ vb. tr. (despre însemne bănești) a face convertibil. (< convertibil + -iza)

Intrare: convertibiliza
convertibiliza verb grupa I conjugarea a II-a
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • convertibiliza
  • convertibilizare
  • convertibilizat
  • convertibilizatu‑
  • convertibilizând
  • convertibilizându‑
singular plural
  • convertibilizea
  • convertibilizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • convertibilizez
(să)
  • convertibilizez
  • convertibilizam
  • convertibilizai
  • convertibilizasem
a II-a (tu)
  • convertibilizezi
(să)
  • convertibilizezi
  • convertibilizai
  • convertibilizași
  • convertibilizaseși
a III-a (el, ea)
  • convertibilizea
(să)
  • convertibilizeze
  • convertibiliza
  • convertibiliză
  • convertibilizase
plural I (noi)
  • convertibilizăm
(să)
  • convertibilizăm
  • convertibilizam
  • convertibilizarăm
  • convertibilizaserăm
  • convertibilizasem
a II-a (voi)
  • convertibilizați
(să)
  • convertibilizați
  • convertibilizați
  • convertibilizarăți
  • convertibilizaserăți
  • convertibilizaseți
a III-a (ei, ele)
  • convertibilizea
(să)
  • convertibilizeze
  • convertibilizau
  • convertibiliza
  • convertibilizaseră
Intrare: convertibilizare
convertibilizare infinitiv lung
infinitiv lung (IL113)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • convertibilizare
  • convertibilizarea
plural
  • convertibilizări
  • convertibilizările
genitiv-dativ singular
  • convertibilizări
  • convertibilizării
plural
  • convertibilizări
  • convertibilizărilor
vocativ singular
plural
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)