2 intrări

6 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

albinit1 sn [At: DA ms / Pl: ~uri / E: albinit] 1 Însănătoșire. 2 Dare la iveală. 3 Creștere.

albinit2, ~ă a [At: DA ms / Pl: ~iți, ~e / E: albini] 1 Însănătoșit. 2 Dat la iveală. 3 Crescut2.

albiní [At: RĂDULESCU-CODIN, ap. DA ms / Pzi: ~nesc / E: albina css] 1 vr A se însănătoși. 2 vt(a) A da la iveală. 3 vt(a) A crește.

ALBINÍ, albinesc, vb. IV. Tranz. A da la iveală. – Din alb2.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

albiní (a ~) (rar) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. albinésc, imperf. 3 sg. albineá; conj. prez. 3 să albineáscă

albiní vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. albinésc, imperf. 3 sg. albineá; conj. prez. 3 sg. și pl. albineáscă

Intrare: albinit
albinit adjectiv
adjectiv (A2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • albinit
  • albinitul
  • albinitu‑
  • albini
  • albinita
plural
  • albiniți
  • albiniții
  • albinite
  • albinitele
genitiv-dativ singular
  • albinit
  • albinitului
  • albinite
  • albinitei
plural
  • albiniți
  • albiniților
  • albinite
  • albinitelor
vocativ singular
plural
Intrare: albini
verb (VT401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • albini
  • albinire
  • albinit
  • albinitu‑
  • albinind
  • albinindu‑
singular plural
  • albinește
  • albiniți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • albinesc
(să)
  • albinesc
  • albineam
  • albinii
  • albinisem
a II-a (tu)
  • albinești
(să)
  • albinești
  • albineai
  • albiniși
  • albiniseși
a III-a (el, ea)
  • albinește
(să)
  • albinească
  • albinea
  • albini
  • albinise
plural I (noi)
  • albinim
(să)
  • albinim
  • albineam
  • albinirăm
  • albiniserăm
  • albinisem
a II-a (voi)
  • albiniți
(să)
  • albiniți
  • albineați
  • albinirăți
  • albiniserăți
  • albiniseți
a III-a (ei, ele)
  • albinesc
(să)
  • albinească
  • albineau
  • albini
  • albiniseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)