2 intrări
4 definiții
Explicative DEX
indemnizat, ~ă a [At: DA ms / V: (reg) în~ / Pl: ~ați, ~e / E: indemniza] 1-2 Care a fost despăgubit (de o pierdere sau) de o cheltuială Si: desdăunat.
indemniza vt [At: STAMATI, D. / V: în~ / Pzi: ~zez / E: fr indemniser] 1-2 (Jur) A despăgubi pe cineva (pentru o pagubă sau) pentru cheltuielile făcute Si: a desdăuna.
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
îndemniza v vz indemniza
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
îndemnizat, ~ă a vz indemnizat
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
Intrare: indemnizat
indemnizat participiu
| participiu (PT2) | masculin | feminin | |||
| nearticulat | articulat | nearticulat | articulat | ||
| nominativ-acuzativ | singular |
|
|
|
|
| plural |
|
|
|
| |
| genitiv-dativ | singular |
|
|
|
|
| plural |
|
|
|
| |
| vocativ | singular | — | — | ||
| plural | — | — | |||
îndemnizat
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: indemniza
| verb (VT201) Surse flexiune: DOR | infinitiv | infinitiv lung | participiu | gerunziu | imperativ pers. a II-a | ||
(a)
|
|
|
| singular | plural | ||
|
| ||||||
| numărul | persoana | prezent | conjunctiv prezent | imperfect | perfect simplu | mai mult ca perfect | |
| singular | I (eu) |
| (să)
|
|
|
| |
| a II-a (tu) |
| (să)
|
|
|
| ||
| a III-a (el, ea) |
| (să)
|
|
|
| ||
| plural | I (noi) |
| (să)
|
|
|
| |
| a II-a (voi) |
| (să)
|
|
|
| ||
| a III-a (ei, ele) |
| (să)
|
|
|
| ||
îndemniza
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)