2 intrări
6 definiții
Explicative DEX
încasat1 sn [At: DA ms / V: (iuz) in~ / Pl: -uri / E: încasa] 1-5 Încasare (1-5).
încasat2, ~ă a [At: DA ms / V: (iuz) in~ / Pl: ~ați, ~e / E: încasa] 1-3 (D. sume de bani) Primit (în schimbul unei polițe,) (al unui certificat bancar sau) ca urmare a retragerii dintr-un cont.
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
incasa v vz încasa
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
incasat1 sn vz încasat1
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
incasat2, ~ă a vz încasat2
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de LauraGellner
- acțiuni
încasa vt [At: PAS, Z. I, 316 / V: (iuz) in~ / Pzi: ~sez / E: it incassare] 1-3 A primi o sumă de bani (în schimbul unei polițe) (al unui certificat bancar sau) ca urmare a retragerii dintr-un cont. 4 (Pex) A primi bani. 5 (Fam; fig) A primi lovituri.
- sursa: MDA2 (2010)
- adăugată de blaurb.
- acțiuni
Intrare: încasat
încasat participiu
participiu (PT2) | masculin | feminin | |||
nearticulat | articulat | nearticulat | articulat | ||
nominativ-acuzativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
genitiv-dativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
vocativ | singular | — | — | ||
plural | — | — |
incasat participiu
participiu (PT2) | masculin | feminin | |||
nearticulat | articulat | nearticulat | articulat | ||
nominativ-acuzativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
genitiv-dativ | singular |
|
|
|
|
plural |
|
|
|
| |
vocativ | singular | — | — | ||
plural | — | — |
Intrare: încasa
verb (VT201) Surse flexiune: DOR | infinitiv | infinitiv lung | participiu | gerunziu | imperativ pers. a II-a | ||
(a)
|
|
|
| singular | plural | ||
|
| ||||||
numărul | persoana | prezent | conjunctiv prezent | imperfect | perfect simplu | mai mult ca perfect | |
singular | I (eu) |
| (să)
|
|
|
| |
a II-a (tu) |
| (să)
|
|
|
| ||
a III-a (el, ea) |
| (să)
|
|
|
| ||
plural | I (noi) |
| (să)
|
|
|
| |
a II-a (voi) |
| (să)
|
|
|
| ||
a III-a (ei, ele) |
| (să)
|
|
|
|
verb (VT201) | infinitiv | infinitiv lung | participiu | gerunziu | imperativ pers. a II-a | ||
(a)
|
|
|
| singular | plural | ||
|
| ||||||
numărul | persoana | prezent | conjunctiv prezent | imperfect | perfect simplu | mai mult ca perfect | |
singular | I (eu) |
| (să)
|
|
|
| |
a II-a (tu) |
| (să)
|
|
|
| ||
a III-a (el, ea) |
| (să)
|
|
|
| ||
plural | I (noi) |
| (să)
|
|
|
| |
a II-a (voi) |
| (să)
|
|
|
| ||
a III-a (ei, ele) |
| (să)
|
|
|
|
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)