O definiție pentru bâigui

Explicative DEX

BÂIGUI, bâigui, vb. IV. Intranz. și refl. A vorbi incoerent, încurcat; a spune prostii. – Cf. magh. bolyongni „a rătăci”.

Intrare: bâigui
verb (V343)
Surse flexiune: DOOM 3
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • bâigui
  • bâiguire
  • bâiguit
  • bâiguitu‑
  • bâiguind
  • bâiguindu‑
singular plural
  • bâiguie
  • bâiguiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • bâigui
(să)
  • bâigui
  • bâiguiam
  • bâiguii
  • bâiguisem
a II-a (tu)
  • bâigui
(să)
  • bâigui
  • bâiguiai
  • bâiguiși
  • bâiguiseși
a III-a (el, ea)
  • bâiguie
(să)
  • bâiguie
  • bâiguia
  • bâigui
  • bâiguise
plural I (noi)
  • bâiguim
(să)
  • bâiguim
  • bâiguiam
  • bâiguirăm
  • bâiguiserăm
  • bâiguisem
a II-a (voi)
  • bâiguiți
(să)
  • bâiguiți
  • bâiguiați
  • bâiguirăți
  • bâiguiserăți
  • bâiguiseți
a III-a (ei, ele)
  • bâiguie
(să)
  • bâiguie
  • bâiguiau
  • bâigui
  • bâiguiseră
verb (V343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • buigui
  • buiguire
  • buiguit
  • buiguitu‑
  • buiguind
  • buiguindu‑
singular plural
  • buiguie
  • buiguiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • buigui
(să)
  • buigui
  • buiguiam
  • buiguii
  • buiguisem
a II-a (tu)
  • buigui
(să)
  • buigui
  • buiguiai
  • buiguiși
  • buiguiseși
a III-a (el, ea)
  • buiguie
(să)
  • buiguie
  • buiguia
  • buigui
  • buiguise
plural I (noi)
  • buiguim
(să)
  • buiguim
  • buiguiam
  • buiguirăm
  • buiguiserăm
  • buiguisem
a II-a (voi)
  • buiguiți
(să)
  • buiguiți
  • buiguiați
  • buiguirăți
  • buiguiserăți
  • buiguiseți
a III-a (ei, ele)
  • buiguie
(să)
  • buiguie
  • buiguiau
  • buigui
  • buiguiseră
verb (V343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • buigăi
  • buigăire
  • buigăit
  • buigăitu‑
  • buigăind
  • buigăindu‑
singular plural
  • buigăie
  • buigăiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • buigăi
(să)
  • buigăi
  • buigăiam
  • buigăii
  • buigăisem
a II-a (tu)
  • buigăi
(să)
  • buigăi
  • buigăiai
  • buigăiși
  • buigăiseși
a III-a (el, ea)
  • buigăie
(să)
  • buigăie
  • buigăia
  • buigăi
  • buigăise
plural I (noi)
  • buigăim
(să)
  • buigăim
  • buigăiam
  • buigăirăm
  • buigăiserăm
  • buigăisem
a II-a (voi)
  • buigăiți
(să)
  • buigăiți
  • buigăiați
  • buigăirăți
  • buigăiserăți
  • buigăiseți
a III-a (ei, ele)
  • buigăie
(să)
  • buigăie
  • buigăiau
  • buigăi
  • buigăiseră
verb (V343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • buiugui
  • buiuguire
  • buiuguit
  • buiuguitu‑
  • buiuguind
  • buiuguindu‑
singular plural
  • buiuguie
  • buiuguiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • buiugui
(să)
  • buiugui
  • buiuguiam
  • buiuguii
  • buiuguisem
a II-a (tu)
  • buiugui
(să)
  • buiugui
  • buiuguiai
  • buiuguiși
  • buiuguiseși
a III-a (el, ea)
  • buiuguie
(să)
  • buiuguie
  • buiuguia
  • buiugui
  • buiuguise
plural I (noi)
  • buiuguim
(să)
  • buiuguim
  • buiuguiam
  • buiuguirăm
  • buiuguiserăm
  • buiuguisem
a II-a (voi)
  • buiuguiți
(să)
  • buiuguiți
  • buiuguiați
  • buiuguirăți
  • buiuguiserăți
  • buiuguiseți
a III-a (ei, ele)
  • buiuguie
(să)
  • buiuguie
  • buiuguiau
  • buiugui
  • buiuguiseră
verb (V343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • bârgui
  • bârguire
  • bârguit
  • bârguitu‑
  • bârguind
  • bârguindu‑
singular plural
  • bârguie
  • bârguiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • bârgui
(să)
  • bârgui
  • bârguiam
  • bârguii
  • bârguisem
a II-a (tu)
  • bârgui
(să)
  • bârgui
  • bârguiai
  • bârguiși
  • bârguiseși
a III-a (el, ea)
  • bârguie
(să)
  • bârguie
  • bârguia
  • bârgui
  • bârguise
plural I (noi)
  • bârguim
(să)
  • bârguim
  • bârguiam
  • bârguirăm
  • bârguiserăm
  • bârguisem
a II-a (voi)
  • bârguiți
(să)
  • bârguiți
  • bârguiați
  • bârguirăți
  • bârguiserăți
  • bârguiseți
a III-a (ei, ele)
  • bârguie
(să)
  • bârguie
  • bârguiau
  • bârgui
  • bârguiseră
verb (V343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • băigui
  • băiguire
  • băiguit
  • băiguitu‑
  • băiguind
  • băiguindu‑
singular plural
  • iguie
  • băiguiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • igui
(să)
  • igui
  • băiguiam
  • băiguii
  • băiguisem
a II-a (tu)
  • igui
(să)
  • igui
  • băiguiai
  • băiguiși
  • băiguiseși
a III-a (el, ea)
  • iguie
(să)
  • iguie
  • băiguia
  • băigui
  • băiguise
plural I (noi)
  • băiguim
(să)
  • băiguim
  • băiguiam
  • băiguirăm
  • băiguiserăm
  • băiguisem
a II-a (voi)
  • băiguiți
(să)
  • băiguiți
  • băiguiați
  • băiguirăți
  • băiguiserăți
  • băiguiseți
a III-a (ei, ele)
  • iguie
(să)
  • iguie
  • băiguiau
  • băigui
  • băiguiseră
verb (V343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • bâlgui
  • bâlguire
  • bâlguit
  • bâlguitu‑
  • bâlguind
  • bâlguindu‑
singular plural
  • bâlguie
  • bâlguiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • bâlgui
(să)
  • bâlgui
  • bâlguiam
  • bâlguii
  • bâlguisem
a II-a (tu)
  • bâlgui
(să)
  • bâlgui
  • bâlguiai
  • bâlguiși
  • bâlguiseși
a III-a (el, ea)
  • bâlguie
(să)
  • bâlguie
  • bâlguia
  • bâlgui
  • bâlguise
plural I (noi)
  • bâlguim
(să)
  • bâlguim
  • bâlguiam
  • bâlguirăm
  • bâlguiserăm
  • bâlguisem
a II-a (voi)
  • bâlguiți
(să)
  • bâlguiți
  • bâlguiați
  • bâlguirăți
  • bâlguiserăți
  • bâlguiseți
a III-a (ei, ele)
  • bâlguie
(să)
  • bâlguie
  • bâlguiau
  • bâlgui
  • bâlguiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)
Exemple de pronunție a termenului „bâigui” (1 clipuri)
Clipul 1 / 1