Modelul de flexiune V55 (încumăta)

verb (V55)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • încumăta
  • ‑ncumăta
  • încumătare
  • ‑ncumătare
  • încumătat
  • ‑ncumătat
  • încumătatu‑
  • ‑ncumătatu‑
  • încumătând
  • ‑ncumătând
  • încumătându‑
  • ‑ncumătându‑
singular plural
  • încumetă
  • ‑ncumetă
  • încumătați
  • ‑ncumătați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • încumăt
  • ‑ncumăt
  • încumăt
  • ‑ncumăt
(să)
  • încumăt
  • ‑ncumăt
  • încumăt
  • ‑ncumăt
  • încumătam
  • ‑ncumătam
  • încumătai
  • ‑ncumătai
  • încumătasem
  • ‑ncumătasem
a II-a (tu)
  • încumeți
  • ‑ncumeți
  • încumeți
  • ‑ncumeți
(să)
  • încumeți
  • ‑ncumeți
  • încumeți
  • ‑ncumeți
  • încumătai
  • ‑ncumătai
  • încumătași
  • ‑ncumătași
  • încumătaseși
  • ‑ncumătaseși
a III-a (el, ea)
  • încumetă
  • ‑ncumetă
(să)
  • încumete
  • ‑ncumete
  • încumete
  • ‑ncumete
  • încumăta
  • ‑ncumăta
  • încumătă
  • ‑ncumătă
  • încumătase
  • ‑ncumătase
plural I (noi)
  • încumătăm
  • ‑ncumătăm
(să)
  • încumătăm
  • ‑ncumătăm
  • încumătam
  • ‑ncumătam
  • încumătarăm
  • ‑ncumătarăm
  • încumătaserăm
  • ‑ncumătaserăm
  • încumătasem
  • ‑ncumătasem
a II-a (voi)
  • încumătați
  • ‑ncumătați
(să)
  • încumătați
  • ‑ncumătați
  • încumătați
  • ‑ncumătați
  • încumătarăți
  • ‑ncumătarăți
  • încumătaserăți
  • ‑ncumătaserăți
  • încumătaseți
  • ‑ncumătaseți
a III-a (ei, ele)
  • încumetă
  • ‑ncumetă
(să)
  • încumete
  • ‑ncumete
  • încumete
  • ‑ncumete
  • încumătau
  • ‑ncumătau
  • încumăta
  • ‑ncumăta
  • încumătaseră
  • ‑ncumătaseră

Cuvinte care se flexionează conform acestui model (maximum 100 afișate)

ciumăta încumăta

toate modelele de tip V