2 intrări

O definiție


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

INDICATÍV s. n. (cf. lat. indicativus, fr. indicatif): mod al verbului (personal, predicativ, mixt) cu morfem caracteristic zero, care exprimă un proces real sub forma prezentului, trecutului (cu patru aspecte: imperfectul, perfectul simplu, perfectul compus și mai mult ca perfectul) și a viitorului (cu două aspecte: viitorul I și viitorul al II-lea sau anterior). Este alcătuit din radicalul verbului, la care se adaugă sufixele temporale și desinențele de persoană (la timpurile simple: prezent, imperfect, perfectul simplu și mai mult ca perfect) sau din participiul invariabil al verbului, precedat de formele specializate ale auxiliarelor morfologice a avea (la perfectul compus) și a vrea (la viitorul I, timp compus) sau de viitorul I al verbului a fi (la viitorul al II-lea, timp compus): cântăm, cântam, cântarăm, cântaserăm; am cântat, vom cânta; vom fi cântat. Este folosit frecvent în propoziții independente, în propoziții principale regente, în propoziții enunțiative, în toate stilurile limbii române literare.

Intrare: indicativ (adj.)
indicativ1 (adj.) adjectiv
adjectiv (A1)
Surse flexiune: DOR
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • indicativ
  • indicativul
  • indicativu‑
  • indicati
  • indicativa
plural
  • indicativi
  • indicativii
  • indicative
  • indicativele
genitiv-dativ singular
  • indicativ
  • indicativului
  • indicative
  • indicativei
plural
  • indicativi
  • indicativilor
  • indicative
  • indicativelor
vocativ singular
plural
Intrare: indicativ (s.n.)
indicativ2 (s.n.) substantiv neutru
substantiv neutru (N1)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • indicativ
  • indicativul
  • indicativu‑
plural
  • indicative
  • indicativele
genitiv-dativ singular
  • indicativ
  • indicativului
plural
  • indicative
  • indicativelor
vocativ singular
plural
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)